wtorek, 25 marca 2014

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do chorób serca, udarów, do rozwoju raka i problemów z układem oddechowym.


Według najnowszych badań WHO tylko w 2012 r. na skutek zanieczyszczenia powietrza na całym świecie zmarło aż 7 mln ludzi. Globalnie co ósmy zgon jest wynikiem właśnie skażenia powietrza - stwierdza raport WHO obejmujący dane z 2012 roku.

W największym zagrożeniu żyją ludzie we wschodniej Azji i na zachodzie Pacyfiku.
 

Zanieczyszczenia powietrza, np. pyły i tlenki siarki, zabijają rocznie ok. 430 tys. osób w Europie.

Według raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA), w Europie w latach 2002 - 2011 emisja dwutlenku siarki, który powoduje kwaśne deszcze spadła o 50 %, a tlenku węgla o jedną trzecią.
Mimo to aż 22 kraje, m.in. Francja, Włochy, Bułgaria i Polska nadal przekraczają dzienną dopuszczalną wartość stężenia cząstek w powietrzu.
Jak wyliczyła EEA, w okresie od 2009 do 2011 r. nawet 96 % mieszkańców miast UE było narażonych na oddziaływanie drobnego pyłu zawieszonego w powietrzu i nawet do 98 % - na oddziaływanie ozonu troposferycznego (powodującego choroby układu oddechowego), w stężeniach przekraczających bezpieczne poziomy wyznaczone przez WHO.Gdyby powietrze było czystsze, Polacy żyliby przeciętnie o 9 miesięcy dłużej. 

W roku 2011, w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast UE, znalazły się miasta z Bułgarii i Polski - na 3. miejscu Kraków.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza