sobota, 5 kwietnia 2014

Trudny czas dla alergików

Wiosna to trudny czas dla alergików.
Temat ten omawia serwis internetowy MedExpress w wywiadzie z prof. Bolesławem Samolińskim, konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego.

Prof. Bolesław Samoliński:
"Ostatnie dane mamy sprzed paru lat. Statystycznie, jeśli przyjrzeć się występowaniu chorób alergicznych od 1990 roku i zebrać wszystkie badania przeprowadzone w Polsce, to jest nieprawdopodobna wprost proporcjonalna zależność od czasu, czyli narastanie w czasie problemu alergii. Przypadłość wzrosła około 2-3-krotnie na przestrzeni dwudziestu lat. Jest to nieprawdopodobne zjawisko z punktu widzenia epidemiologicznego, ponieważ jest to choroba dzieci i młodzieży. Zaczyna się bardzo wcześnie. (...)
Alergia jest zupełnie niezależna od tego aspektu, jakim jest oczekiwana długość życia. Stąd fenomen wzrastającej liczby osób chorych na alergię jest ciągle badany. Na pewno są to wpływy środowiskowe. Do końca nie wiemy, czy wieloczynnikowe, czy jednoczynnikowe. Czy to są tylko zanieczyszczenia środowiska, czy nadmierna higiena, która prowadzi do braku przestrojenia organizmu w odpowiedni sposób i reagowania właściwie na to, co się w otoczeniu dzieje. 
Już od kwietnia około 12 proc. populacji (a w niektórych regionach Polski do 15 proc.) będzie miało objawy choroby".

Całość wywiadu na stronach MedExpress

i na YouTobe.


http://youtu.be/3Nt6UqRA03s

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza