niedziela, 18 maja 2014

Niech żyje czekolada!

Czekolada nie tuczy, a wręcz przeciwnie – osoby, które spożywają ją często, mają mniej tkanki tłuszczowej i rzadziej chorują – przekonują hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Grenady.

Autorzy badania przeanalizowali dane dotyczące 1 458 osób w wieku od 12 do 17 lat z 9 europejskich krajów, biorących udział w projekcie badawczym HELENA (Healthy Lifestyle in Europe by Nutrition in Adolescence). 

Po uwzględnieniu wieku, płci, wskaźnika BMI, nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej nastolatków, badacze stwierdzili, że osoby spożywające więcej czekolady miały niższy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czekoladę uważa się za produkt wysokoenergetyczny, bogaty w cukry i tłuszcze nasycone, jednak ostatnie badania prowadzone wśród osób dorosłych sugerują, że jedzenie czekolady wiąże się z niższym ryzykiem chorób kardiometabolicznych.

Ocenianie biologicznego wpływu żywności tylko przez pryzmat kaloryczności jest błędem. 
Równie ważne są składniki, które w określony sposób przyczyniają się do zwiększenia bądź obniżenia ryzyka chorób, w tym otyłości.
Czekolada zawiera dużo flawonoidów (zwłaszcza katechiny), które są silnymi przeciwutleniaczami. Działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo oraz pomagają zapobiegać nadciśnieniu. Katechiny wpływają ponadto na produkcję kortyzolu (który oddziaływa na nasz metabolizm) i wrażliwość na insulinę.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza