czwartek, 15 maja 2014

Uwaga na rakotwórczy arsen w płynach do e-papierosów!


Ostatnio w jednej z partii płynu do e-papierosów, która trafiła do sprzedaży w Gdańsku, stwierdzono obecność związków arsenu.

W ocenie prof. Jana K. Ludwickiego z Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), e-papierosy uchodzą za bezpieczniejsze od zwykłych, ale stosowane w nich płyny mogą zawierać trujące domieszki.

Płyn do e-papierosów składa się najczęściej z mieszaniny glikolu propylenowego i gliceryny oraz dodatków zapachowych i ewentualnie nikotyny. Generowany przez elektroniczne urządzenie aerozol jest wdychany przez użytkownika.

Sprawa arsenu w płynie do e-papierosów zajął się gdański Sanepid.
Obecność nieorganicznych związków arsenu w płynie do e-papierosów należy uznać za niedopuszczalną, szczególnie w odniesieniu do ryzyka wystąpienia raka płuc.

Równocześnie badania opublikowane przez Nicotine and Tobacco Research wykazują, że palenie e-papierosów jest równie szkodliwe, jak ich pierwowzoru.
Naukowcy twierdzą, że wszystkiemu winna jest temperatura, którą wytwarza urządzenie. Powoduje ona wysoką emisję toksyny zwanej formaldehydem, która obecna jest również w zwykłym tytoniu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza