niedziela, 8 czerwca 2014

Prof. Norman Davies i armia gen. Andersa

Prof. Norman Davies
Prof. Norman Davies umie przedstawiać historię w sposób przystępny, mobilizujący czytelników swoich książek i artykułów do refleksji i niejednokrotnie do współpracy.

Tak też jest obecnie, gdy wystartował nowy projekt Profesora - portal www.ArmiaAndersa.pl.
Poświęcony jest on niezwykłej epopei 2. Korpusu Polskiego, zarówno  żołnierzy, jak i cywilnych uchodźców ze Związku Radzieckiego, a także ich dalszym wojennym oraz powojennym losom.

Jest to projekt rozpisany na długie lata. Materiałów z pewnością nie zabraknie, ponieważ dokumentacja na temat armii generała Andersa obejmuje:
- ponad 12 500 kilometrów: od Buzułuku w Rosji po Bolonię we Włoszech, przez tajgę, góry i pustynie: w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie; dwa lata bitew stoczonych we Włoszech, od Tarentu w Kalabrii, przez Monte Cassino, aż po przełęcz Brenner w Tyrolu;
- ponad 120 000 ludzi: tylu tysięcy żołnierzy i ich rodzin opuściło Związek Sowiecki w 1942 roku (mężczyźni i kobiety w wieku poborowym następnie dołączyli do VIII Armii Brytyjskiej w Egipcie i we Włoszech, podczas gdy cywile, w tym 18 000 dzieci, zostali wysłani do Indii, Afryki, Meksyku i Nowej Zelandii);
- 1334 dni: niezwykła, pełna trudu przeprawa w trakcie II wojny światowej, od pierwszych dni formowania Armii Polskiej w ZSRS 18 sierpnia 1941 roku, po ostatni dzień wojny na froncie włoskim 3 maja 1945 roku.

Więcej w artykule "Nowy projekt Normana Daviesa".


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza