środa, 16 lipca 2014

Niebezpieczne żele na ząbkowanie

Ząbkowanie u małych dzieci jest bolesne.
Chcąc pomóc maluchowi, wybieramy różne metody.
Objawy ząbkowania możemy łagodzić w różny sposób, np. bezpiecznymi lekami homeopatycznymi (jak np. Camilia czy Viburcol), które są łagodne i zawierają jedynie naturalne składniki bezpieczne dla dziecka. 

Przy okazji zapraszam do wysłuchania ciekawej wypowiedzi dr Leszka Borkowskiego, byłego prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, o homeopatii.

Inne bezpieczne metody zmniejszające bolesność dziąseł, to stosowanie chłodnych przekąsek (ogórek, marchewka, jabłko, banan) lub schłodzonych gryzaków.

Dużą popularnością cieszą się żele znieczulające dla ząbkujących dzieci. Żele te zawierają wyciągi z roślin (np. z rumianku) oraz chlorowodorek lidokainy, czyli substancję miejscowo znieczulającą.
W literaturze medycznej coraz częściej mówi się o niej, w kontekście wyników badań, które potwierdziły, że stosowanie lidokainy u dzieci poniżej 2 lat może mieć groźne konsekwencje. 

Food and Drug Administration (amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków - FDA) w kwietniu 2011 roku zwróciła uwagę na działania niepożądane u małych dzieci, wywołane lidokainą zawartą w żelach na ząbkowanie.
Toksyczność tej substancji zależy od jej stężenia, jednak przy najmniejszych dzieciach nawet niewielka jej ilość może mieć zły wpływ na zdrowie.
Najgroźniejsze ze schorzeń, które może wywoływać, to methemoglobinemia - choroba, która polega na  znacznym spadku ilości tlenu we krwi. Objawy tej choroby to bladość, a nawet niebieskawy odcień skóry, paznokci i ust. Mogą też temu towarzyszyć duszności,  bardzo silny ból głowy, przyśpieszona akcja serca, dezorientacja.
Jeżeli dziecko jest np. uczulone na lidokainę, to objawy mogą wystąpić praktycznie natychmiast po podaniu leku.

Istnieje też ryzyko, że zastosowany żel na ząbkowanie przemieści się ze śliną dziecka i znajdzie się w gardle, znieczulając przełyk. To działanie może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza u malutkich dzieci, bo osłabia odruch odkrztuszania i zwiększa ryzyko zadławienia.
Dodatkowe objawy niepożądane to miejscowy obrzęk, utrudnione oddychanie i wysypka skórna.

Zapraszam do zapoznania się z całym artykułem "Lidokaina zawarta w żelach na ząbkowanie może szkodzić twojemu dziecku".


3 komentarze:

 1. nasza Pani Doktor stwierdziła ostatnio że w podawaniu leków trzeba być humanitarnym i jak widzę że dziecko się męczy to podawać środki przeciwbólowe, poleciła mi milifen syropek z ibuprofenem, jest skuteczny i bezpieczny, a dodatkowo ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a z żeli to my akurat stosujemy dentinox

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Milifen® wydaje się w pełni bezpieczny. Zresztą podobnie jak Dentinox N, którego głównym składnikiem jest wyciąg z rumianku.
   Serdecznie pozdrawiam Panią i maluszka.

   Usuń

 2. ja polecam taki bez chemii z apteki i wcale nie dorgi, żel Bebble, dziecko chętnie reaguje bo jest słodkay ale STEWIA nie cukier

  OdpowiedzUsuń