sobota, 12 lipca 2014

Niedobory witaminy D

O witaminie D pisałem już w poście "Witamina, która opóźnia nadejście śmierci" z dnia 4 lipca 2014 r.

Obecnie ciekawe informacje opublikował portal TVN Meteo w artykule "83 procent Polek ma niedobory witaminy D. Powód? Za mało światła słonecznego".

Niedobory witaminy D są tak powszechne, że niemal każda osoba w naszym kraju powinna stosować suplementację tego ważnego dla zdrowia składnika – przekonywali specjaliści na konferencji w Warszawie.

Ponad 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D, z czym wiąże się wyższe ryzyko m.in. cukrzycy, niektórych nowotworów, depresji – powiedział PAP dr Paweł Płudowski z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dlatego nawet zdrowe osoby powinny zażywać tę witaminę.

- Nie ma sensu dyskutować o tym czy suplementacja witaminy D jest uzasadniona. To oczywiste. Można jedynie rozważać, kiedy i w jakich dawkach należy ją stosować u poszczególnych osób - alarmował prof. Roman S. Lorenc z zakładu biochemii, radioimmunologii i medycyny doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przekonywał, że może być ona stosowana nawet w wysokich dawkach, ponieważ bardzo trudno ją przedawkować.


Wszyscy Polacy powinni zażywać witaminę D od października do co najmniej marca, a najlepiej do maja – twierdzą eksperci.
Osoby starsze po 60. roku życia powinny przyjmować ją przez cały rok, nawet latem, bo znacznie gorsza jest u nich synteza witaminy D w skórze.

Kierownik zakładu biochemii i chemii klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Jacek Łukaszkiewicz stwierdził - Jedynie u dzieci w pierwszym roku życia poziom witaminy D jest w miarę zadowalający, dzięki właśnie suplementacji witaminy D, w późniejszym wieku jest coraz gorzej, bo nie jest ona już stosowana albo jest niewystarczająca.

Prof. Lorenc uważa, że nie wystarczy jedynie dieta, by zapewnić odpowiedni poziom witaminy D, stąd konieczność suplementacji. - Musielibyśmy zjadać codziennie ponad 30 jajek, żeby zapewnić sobie odpowiedni jej poziom.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem "83 procent Polek ma niedobory witaminy D. Powód? Za mało światła słonecznego".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza