poniedziałek, 28 lipca 2014

Uwaga na środki odstraszające komary i kleszcze

O naturalnym sposobach odstraszania komarów i kleszczy pisałem w poście z dnia 20 lipca 2014 r.
Obecnie słów kilka na temat preparatów chemicznych.

Środki odstraszające komary i kleszcze, które zawierają substancję czynną DEET (N,N-dietylo-m-toluamid) uważane są za najskuteczniejsze. Ale ich stosowanie wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych.

Według naukowców z Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier wykazały działanie neurotoksyczne DEET, które może poważnie zagrozić naszemu zdrowiu.
Wyniki przeprowadzonych badań zostały opublikowane w BMC Biology.
Okazało się, że oprócz tego, że DEET zmienia zachowanie owadów, blokuje również działanie enzymu (esterazy acetylocholinowej), który wiąże się z przekazywaniem impulsów nerwowych.
Hamowanie podstawowych funkcji tego enzymu w organizmie, jest przyczyną poważnych zaburzeń i może mieć nieodwracalne skutki (np. porażenie mięśni oddechowych).
Dodatkowo badaniami nad DEET zajęła się również amerykańska organizacja Environmental Working Group, wykazując, iż nie jest to substancja, która całkowicie chroni przed insektami. Komary przyzwyczajają się do syntetycznych preparatów i zmieniają swój układ zapachowy. W ten sposób bariera ochronna z DEET działa na nie tylko raz.
Preparaty z wymienioną substancją czynną, ze względu na działanie biobójcze, wycofano również z aptek.

Zastosowanie preparatów z substancją czynną w postaci DEET trzy razy dziennie już może prowadzić do pierwszych objawów zatrucia. W pierwszej kolejności może pojawić się zaczerwienienie oraz łzawienie oczu. Jeśli stężenie DEET wynosi 30 % lub więcej, skutkami ubocznymi częstego stosowania mogą być: zawroty i bóle głowy, podrażnienia śluzówki oraz drżenie mięśni. Tempo wchłaniania się DEET jest dwukrotnie szybsze w przypadku skóry nawilżonej uprzednio jakimikolwiek kremami nawilżającymi, olejkami lub preparatami do opalania. Nie powinno się go także stosować na skórę pod odzieżą.

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej (2010/51/UE z dnia 11 sierpnia 2010 r.) stosowanie środków zawierających DEET, które mają za zadanie ochronić nas i nasze dzieci przed ukąszeniami komarów, jest zakazane w przypadku kobiet w ciąży (ze względu na możliwe uszkodzenia płodu) oraz dzieci poniżej 12. roku życia.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza