Jak donosi Radio RMF FM, Polska - jako jedyny kraj - nie podpisze porozumienia o wspólnym zakupie szczepionek przez UE.
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia:
W ocenie Polski najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego – a Porozumienie Joint Procurement Agreement nie gwarantuje zabezpieczenia zdrowotnego populacji, ze względu na poniższe fakty:
1. W dokumentach brak gwarancji, że w razie epidemii Polska otrzyma wystarczającą ilość szczepionek do zaszczepienia takiej liczby osób, która dawałaby efekt populacyjnego zahamowania rozprzestrzenia się epidemii.
2. Dokument nie gwarantuje / nie określa czasu od wystąpienia epidemii do otrzymania szczepionek.
3. Nie wiadomo, w jakiej kolejności państwa członkowskie będą otrzymywały szczepionki.
4. Nic nie wiadomo na temat skuteczności tych szczepionek i bezpieczeństwa ich stosowania.
5. Polska posiada zapasy leku na grypę, obecny stan wiedzy nie pozwala jednoznacznie określić, co jest bardziej skuteczne i bezpieczne – posiadany przez nas lek czy nieznana nam szczepionka.
BRAWO!
Brak komentarzy:
Publikowanie komentarza