niedziela, 10 sierpnia 2014

Nagroda za rozszyfrowanie Enigmy

Na specjalnej uroczystości na Politechnice Warszawskiej, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers)  uhonorował prestiżowym wyróżnieniem "Milestone" (kamień milowy) trzech polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego za złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.


- To był kamień milowy o ogromnym znaczeniu, właściwie jeden z niewielu, który uratował ludzkie życie. Osiągnięcia techniczne zazwyczaj przyczyniają się do rozwoju przemysłu, służą rozrywce czy komunikacji. Ten uratował ludzkie życie - podkreślił  prof. Roberto de Marca, prezes IEEE.

Wyróżnienia "Milestone" przyznano wcześniej m.in. wynalazcy żarówki Thomasowi Edisonowi, telefonu Alexandrowi Grahamowi Bellowi i silnika elektrycznego Nikoli Tesli. "Kamieniami milowymi" uhonorowano dotychczas ok. 120 naukowców.

Złamanie kodu Enigmy przez Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, w ocenie historyków, przyczyniło się do zakończenia II wojny światowej.

Trzej młodzi matematycy, po ukończeniu kursu dla kryptologów zorganizowanego na Uniwersytecie Poznańskim, zostali zatrudnieni w 1930 r. w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, by rozpracować tajemnicę działania niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej Enigma.
Złamanie szyfru uważano wówczas za niemożliwe. Polacy osiągnęli sukces dzięki zastosowaniu metody matematycznej zamiast lingwistycznej.

Pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem Enigmy odczytali w 1932 r. Potem zaprojektowali kopię maszyny szyfrującej.
Latem 1939 r. polskie władze wojskowe przekazały do Francji i Wielkiej Brytanii egzemplarze kopii maszyny Enigma, wraz z informacjami dotyczącymi złamanego szyfru.

Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez Enigmę, II wojna światowa trwała krócej o ok. dwa-trzy lata.

Maszyna szyfrująca Enigma
Zapraszam do zapoznania się z artykułem "Polscy matematycy uhonorowani po latach za złamanie szyfru Enigmy" na portalu TVP Info.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza