piątek, 15 sierpnia 2014

Łódzka Filmówka drugą uczelnią filmową świata


Sierpniowy numer najsłynniejszego amerykańskiego magazynu filmowego "The Hollywood Reporter" opublikował ranking uczelni filmowych z całego świata: "Study Abroad: The Top 15 International Film Schools".


Ranking wygrała londyńska National Film and Television School, której dyrektorem jest Nik Powel, jeden z najbardziej znanych anglojęzycznych producentów, twórca takich hitów jak m.in. "Mona Lisa" czy "Gra pozorów".

Na drugim miejscu znalazła się szkoła filmowa PWSFTViT w Łodzi.
PWSFTViT, założona w 1948 r., wykształciła panteon wielkich ludzi kina, wśród których jest zdobywca Oskara Roman Polański - pisze m.in. w swoim artykule "The Hollywood Reporter". 
- Co roku w Zakładzie Produkcji Filmów Szkolnych powstaje ponad 300 filmów studenckich, z czego połowa realizowana jest na taśmie 35 mm. W programie nauczania od zawsze kładzie się nacisk na stronę praktyczną - mówi w rozmowie z amerykańskim magazynem Krzysztof Brzezowski, pełnomocnik rektora ds. promocji i współpracy zagranicznej uczelni. 
Jak podkreśla "The Hollywood Reporter", z łódzkiej uczelni wyszli tacy mistrzowie kina, jak Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Kieślowski, Adam Holender, Witold Sobociński, Sławomir Idziak, Paweł Edelman - laureaci Oscarów i nagród na Festiwalach w Cannes, Berlinie oraz Wenecji. Wszyscy oni są dobrze znani amerykańskim kinomanom.

PWSFTViT mieści w Łodzi na ulicy Targowej

Na miejscu trzecim znalazła się słynna paryska La Femis, alma mater takich sław jak Louis Malle czy Francois Ozon.

Czwarte miejsce zajęła praska FAMU, której absolwentką jest m.in. Agnieszka Holland.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza