piątek, 26 września 2014

Dokument "Zdobyć miasto" w BBC World i TVN

Film dokumentalny "Zdobyć miasto" w reżyserii Ewy Ewart powinien obejrzeć każdy, kto chce zrozumieć Powstanie Warszawskie.
Pisałem o nim w poście "Niezwykły film Ewy Ewart" z dnia 2 sierpnia 2014 r.

Film opowiada m.in. historię lotu wykonanego przez brytyjskich lotników w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. z misją dostarczenia zaopatrzenia dla walczącej Warszawy.
W filmie usłyszymy też wspomnienia  żołnierza armii Berlinga, Felixa Osińskiego, który opowiada o tym jak - wraz z wieloma innymi żołnierzami stojącymi z Armią Czerwoną na prawym brzegu Wisły - przepłynął rzekę, by pomóc w walce powstańcom.
Jak mówi Ewa Ewart - Ten dokument nie ocenia i nie jest intelektualną debatą z udziałem ekspertów czy historyków. W filmie zobaczymy i usłyszymy tych, którzy mają największe prawo do mówienia o Powstaniu. Mało znani uczestnicy i uczestniczki, będący jeszcze wśród nas i pamiętający tamte dni.

Film dokumentalny "Zdobyć miasto" wyemituje kanał BBC World w sobotę 27 września 2014 r. o godz. 11:10 oraz TVN - w niedzielę 28 września o godz. 23.

Ewa Ewart
Ewa Ewart uhonorowana została przez Europejskie Forum Przedsiębiorczości nagrodą "Niezwykłe Osobowości 2014".

Oto polscy laureaci nagrody z notką, będącą fragmentem informacji organizatorów:
- Janina Ochojska, z wykształcenia astronom, zamiast śledzić gwiazdy, stanęła na czele Polskiej Akcji Humanitarnej, mającej u nas właściwie monopol na to, co w dziedzinie pomocy robimy za granicą. Monopol biorący się stąd, że po prostu nikt nie zrobi tego lepiej. 
- Ewa Ewart, dziennikarka, reżyser, a także producent filmów dokumentalnych ma z kolei niemal monopol na wstrząsanie naszymi sumieniami tym, co zobaczymy na małym ekranie. 
- Jacek Pałkiewicz, obieżyświat, odkrywca źródeł Amazonki, ma na koncie przepłynięcie w łodzi ratunkowej Atlantyku i sporo innych, równie niezwykłych wyczynów. 
- Czesław Czapliński, dziennikarz i fotograf, zrobił przez kilkadziesiąt lat zdjęcia wszystkim, których warto było sfotografować, co jeszcze w samo w sobie nie warte by było uwagi, gdyby nie to, jak to zrobił.

Gratulujemy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza