piątek, 19 września 2014

Polacy rzucają palenie

W Polsce palimy coraz mniej i coraz rzadziej.

Firma badawcza Cyber Service (ośrodek zajmujący się monitorowaniem rynku tytoniowego) odnotowała w sierpniu w Polsce, historyczny dołek pod tym względem. Kupiliśmy tylko 3,7 mld sztuk papierosów. To aż o 17,1 % mniej niż przed rokiem.

Dane te są zbieżne z publikacją ekspertów z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Według nich w ubiegłym roku konsumpcja papierosów w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 1.590 sztuk, to jest o 138 szt. mniej niż w 2012 r. W tym roku według analityków instytutu ten trend będzie utrzymany. Na koniec roku spożycie papierosów wyniesie już 1.510 sztuk na osobę.

Głównym powodem, dla którego rynek legalnych papierosów maleje, jest spadająca liczba palaczy w naszym kraju. W 2013 r. ich odsetek według Diagnozy Społecznej wyniósł 25,8 %, co w przeliczeniu na liczbę ludności daje 8,5 mln osób. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch lat 500 tys. palaczy postanowiło zerwać z nałogiem. Przez ostatnie 19 lat z palenia zrezygnowało 4 mln osób.

Dalsze szczegóły zawiera artykuł "Polacy masowo rzucają palenie. Palimy coraz mniej i coraz rzadziej" opublikowany przez portal Interia Biznes.


Problemem skutków palenia zajął się Journal of the Association for Research in Otolaryngology. Utrata słuchu często jest postrzegana jako nieunikniony skutek starzenia się, jednak najnowsze badania wskazują jednak, że pewne elementy stylu życia mogą wpływać na ryzyko pogorszenia słuchu. Należy do nich palenie papierosów – zarówno czynne, jak i bierne.

Naukowcy z University of Manchester dokonali analizy danych dotyczących ponad 164 tys. Brytyjczyków w wieku 40-69 lat, którzy w latach 2007-2010 przeszli badania słuchu.

Aktualni palacze mieli o 15 % wyższe ryzyko utraty słuchu w porównaniu z ogółem niepalących. Natomiast osoby określane jako palące biernie miały o 28 % wyższe ryzyko pogorszenia słuchu niż ci, którzy w ogóle nie byli narażeni na wdychanie dymu tytoniowego.

Wykazaliśmy, że im więcej paczek wypala się tygodniowo i im dłużej się pali, tym większe jest ryzyko uszkodzenia słuchu – komentuje prowadzący badania dr Piers Dawes.
Według niego jeśli weźmie się pod uwagę, że ok. 20 % brytyjskiej populacji pali papierosy, a w innych krajach odsetek ten wynosi nawet 60 %, palenie może stanowić znaczącą przyczynę głuchoty na świecie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza