niedziela, 14 września 2014

WHO: e-papierosy zagrożeniem dla zdrowia


Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała od dawna oczekiwany raport na temat elektronicznych papierosów.
Wezwała w nim do wprowadzenia zakazu korzystania z nich w zamkniętych miejscach publicznych, reklamowania ich oraz sprzedaży osobom nieletnim.
WHO wyraziła też zaniepokojenie tym, że wart 3 mld dolarów rynek jest w rękach międzynarodowych firm tytoniowych.

Eksperci WHO opowiedzieli się za zakazem palenia e-papierosów w zamkniętych miejscach publicznych zwłaszcza tam, gdzie zabronione jest palenie tradycyjnych papierosów.
Z istniejących dowodów wynika, że podczas palenia elektronicznego papierosa nie jest wydychana "zwykła mgła, jak często twierdzą producenci", a stosowanie tych urządzeń "poważnie zagraża osobom niepełnoletnim oraz płodom".

Według WHO istnieją wystarczające dowody, by ostrzec "dzieci, nastolatków, kobiety w ciąży i kobiety w wieku rozrodczym" przed korzystaniem z elektronicznych inhalatorów nikotyny, gdyż wystawianie płodu lub nastolatków na oddziaływanie nikotyny ma "długofalowe konsekwencje dla rozwoju mózgu".

W swoim raporcie WHO zaleca, by producenci nie mogli powoływać się na korzyści zdrowotne, np. głosząc, że e-papierosy pomagają rzucić palenie, dopóki nie przedstawią "przekonujących dowodów naukowych i nie otrzymają wsparcia organów regulacyjnych".

WHO wydała wojnę papierosom 10 lat temu, przygotowując konwencję dla ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu, która weszła w życie w 2005 roku i którą ratyfikowało 179 krajów, w tym Polska.

W lipcowym raporcie amerykańska firma Wells Fargo przewidywała, że do 2020 roku sprzedaż e-papierosów w USA wyprzedzi sprzedaż tradycyjnych papierosów. Analitycy twierdzą, że w 2013 roku światowy rynek e-papierosów był wart 3 mld dolarów. Według WHO obecnie istnieje 466 marek e-papierosów.

Agencja Bloomberg przytoczyła wypowiedź Miguela Martina, przedstawiciela firmy Logic Technology's, producenta tych urządzeń. - Wartość rynku elektronicznych papierosów gwałtownie rośnie i w ciągu kilku lat roczna wartość sprzedaży tego produktu w USA może wzrosnąć z obecnych 1,4 mld dol. nawet do 10 mld.

O e-papierosach pisałem już w poście z 15 maja 2014 r. "Uwaga na rakotwórczy arsen w płynach do e-papierosów!".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza