niedziela, 26 października 2014

Gratulacje dla Krakowa

Sukiennice (foto: Tomasz Jagodziński)
Wydawany w Stanach Zjednoczonych prestiżowy magazyn podróżniczy "Conde Nast Travel" opublikował ranking najpiękniejszych miast "Top 25 Cities in the World: Readers' Choice Awards 2014".

Na pierwszym miejscu rankingu uplasowała się włoska Florencja, która otrzymała ponad 83 tys. głosów.
Kraków znalazł się na 11 miejscu rankingu uzyskując niemal 82 tysiące głosów.
Stolica Małopolski wyprzedziła popularne na całym świecie miasta takie jak: Wiedeń, Sienę, Salzburg, czy Sydney, nawet egzotyczny Bankok.


W uzasadnieniu wyników konkursu czytamy:  
Kraków to miasto literatury UNESCO. Był domem trzech noblistów: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Ivo Andricia. W Krakowie odbywają się festiwale literackie, znajduje się tu Uniwersytet Jagielloński i wiele muzeów.

To kolejne wyróżnienie dla grodu Kraka w ciągu kilku dni - 17 października akt lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 roku, przechowywany w Archiwum Narodowym w Krakowie, znalazł się na Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata".

Akt lokacyjny Krakowa (foto: Ignacy Krieger)
W pierwszej edycji Listy Krajowej programu UNESCO "Pamięć Świata" znalazły się na niej także dwa inne dokumenty przechowywane w Krakowie: Kodeks "Banderia Prutenorum" Jana Długosza ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, zawierający opis 56 chorągwi krzyżackich oraz opis żup bocheńskiej i wielickiej z 1518 r. przechowywany w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Ostatnio swój ranking światowych parków narodowych opublikowała też telewizja CNN.
Tatrzański Park Narodowy zajął dwunaste miejsce w rankingu 30 najlepszych parków narodowych świata (bez USA).

Tatry (foto: Anna Kokoszka)
Pierwsze miejsce w rankingu zajął argentyński Iguazu, na którego obszarze znajduje się puszcza tropikalna i spektakularne wodospady. Przed polskim parkiem znalazły się także m.in. Cairngorms w Szkocji, Tikal w Gwatemali, Galapagos w Ekwadorze, Goreme w Turcji.

Wcześniej dziennikarze the Wall Street Journal uznali Morskie Oko - Ukryty diament za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior na świecie. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza