sobota, 22 listopada 2014

Grypa groźniejsza dla Polaków, niż ebola

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz - w wypowiedzi dla Agencji Informacyjnej NEWSERIA - radzi, byśmy nie wpadali w panikę w związku z epidemią wirusa Ebola. 
Równocześnie ostrzega przed zagrożeniem grypą.

Jak przypomina Główny Inspektor Sanitarny:
Co roku z powodu grypy umierają tysiące ludzi. Zarówno grypa jak i gorączka krwotoczna, która wywoływana jest przez wirus Ebola, są chorobami zakaźnymi.
Jednak grypa szerzy się drogą kropelkową, czyli jej zakażalność jest z tego względu dużo większa, bo już przebywanie w pobliżu takiej osoby może spowodować zakażenie. 
W przypadku wirusa Ebola do zakażenia dojdzie dopiero przez bezpośredni kontakt. Czyli chodzi tu o kontakt z wydzielinami, wydalinami, płynami ustrojowymi lub krwią chorego. Możliwość zakażenia wirusem Ebola jest w Polsce żadna.  


Jak podaje PAP od września zachorowało na grypę w Polsce blisko 700 tys. osób. Jednak szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Najwięcej osób choruje pomiędzy styczniem, a marcem.
W ubiegłym sezonie grypowym zachorowało 2,7 mln osób, a ponad 9 tys. było hospitalizowanych. 15 osób zmarło z powodu grypy.


 
Przeziębienie i grypa są często mylone. Bliższych informacji można zasięgnąć np. na portalu Medycyna praktyczna.
Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Chorobę powodują bardzo liczne wirusy (najczęściej tzw. rynowirusy). 

Grypa to choroba o ostrym przebiegu spowodowana zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy. Zachorowania u ludzi wywołują typy A i B wirusa grypy. Typ A dzieli się na podtypy w zależności od rodzaju 2 białek na powierzchni cząsteczki wirusa: hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Grypę sezonową najczęściej wywołują wirusy podtypów H1N1 i H3N2 (w niektórych sezonach H1N2), w mniejszym stopniu wirus grypy B. To z tych 3 typów wirusa produkowane są szczepionki przeciwko grypie sezonowej.
Obraz kliniczny grypy i przeziębienia jest podobny, jest jednak kilka ważnych różnic:
- objawy grypy częściej mają ostry początek, podczas gdy przeziębienie zwykle rozpoczyna się 1–2 dniowym okresem złego samopoczucia, a objawami narastają stopniowo,
- grypie częściej towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, głowy,
- u chorych na grypę katar zwykle ma mniejsze nasilenie, który zwykle jest dominującym objawem u chorych na przeziębienie,
- grypa może powodować poważne powikłania, takie jak zapalenie płuc lub nawet niewydolność oddechową.

Kichanie (zdjęcie ze strony: http://motormania.com.pl/)

Ciekawych informacji można też znaleźć w artykule "Przeziębienie czy grypa" mgr farmacji Łukasza Kirzyńskiego na portalu DOZ.pl.
Jest tam m.in. ważne stwierdzenie:


Warto pamiętać  o tym, że w okresie jesienno – zimowym, nie zaszkodzi przyjmowanie witaminy C, magnezu, czy wapnia, które są dostępne w formie np. suplementów diety. Ich zażywanie może stymulować organizm do walki z wirusem. 

Ale to jest już oddzielny temat, do którego niedługo wrócimy.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza