środa, 12 listopada 2014

Światowy ranking publicznego zaufania do lekarzy


Kilka dni temu New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował pracę Public Trust in Physicians, a w niej wyniki badania poziomu zaufania, jakim opinia publiczna darzy lekarzy jako grupę zawodową.
Nie dziwią niskie wyniki tego współczynnika podane dla Polski. Podobne dane pojawiały się już wcześniej w badaniach European Trusted Brands przeprowadzanych co roku przez Readers Digest wskazując, że poziom zaufania do lekarzy dynamicznie w Polsce spada z poziomu 73 % w 2011 roku do 56 % w 2014 roku.

Badanie zostało przeprowadzone w latach 2011-2013  w ramach International Social Survey Programme (ISSP) realizowanego w 29 krajach przez instytuty naukowe i badawcze krajów uczestniczących w ramach współpracy międzynarodowej. Badano 2 parametry – zaufanie do lekarzy jako do grupy zawodowej oraz indywidualne zadowolenie z otrzymanego leczenia podczas ostatniej wizyty u lekarza.
Dane zebrane w grupie respondentów w 29 krajach wskazują na brak zależności poziomu zaufania, jakim badani darzą lekarzy od indywidualnego zadowolenia z ostatniej wizyty u lekarza.

Dużym zaufaniem darzą lekarzy obywatele takich krajów jak Szwajcaria, Holandia, Dania, Wielka  Brytania, Finlandia, Francja i Turcja (poziom zaufania od 83 do 75 %).
Ranking zamykają kraje – Chorwacja, Stany Zjednoczone, Chile, Bułgaria, Rosja i Polska z wynikami zaufania w zakresie 58-43 %.
Zaufaniem darzy lekarzy mniej niż połowa respondentów z Bułgarii, Rosji i Polski. Polska jest ostatnim 29-tym krajem zamykającym ranking z zaufaniem do lekarzy na poziomie 43 % respondentów którzy darzą zaufaniem lekarzy w Polsce.
Niewielki odsetek respondentów wychodzi z zadowoleniem z wizyt lekarskich – w Polsce to zaledwie 23 %, co daje nam 25 miejsce w grupie 29 badanych krajów.
W krajach takich jak Szwajcaria, Dania czy Stany Zjednoczone z wizyt wychodzi zadowolonych nawet 64 % badanych.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza