niedziela, 23 listopada 2014

Znikający Bracia

Dostępna jest już w internecie interesujący portal ZNIKAJĄCY BRACIA, który poświęcony jest trzem mniejszościom etnicznym i religijnym, żyjącym na terenie Polski: Karaimom, Tatarom oraz staroobrzędowcom.


Ma to być rodzaj cyfrowego archiwum i kompendium wiedzy na temat żyjących od wieków na terenie naszego kraju Karaimów, Tatarów oraz staroobrzędowców.
Przedstawione materiały to w przeważającej części krótkie filmy wideo z udziałem przedstawicieli tych mniejszości oraz specjalistów zajmujących się tą tematyką. To także specjalnie przygotowana dokumentacja fotograficzna.


Jak mówi pomysłodawca portalu ks. Kazimierz Sowa:
- Poprzez ten projekt chcemy pokazać i pomóc lepiej zrozumieć polską tradycję pokojowego współistnienia ludzi o różnych korzeniach etniczno-religijnych. Czasem o tym zapominamy, a przecież Rzeczpospolita ma swoją wielką wielokulturową historię i o niej właśnie staramy się przypomnieć.


Wśród poruszanych zagadnień są kwestie związane z wiarą i wynikającymi z niej zwyczajami, z kulturą, z asymilacją oraz tożsamością Karaimów, Tatarów i staroobrzędowców. Znajdują się tam również bardziej osobiste historie przedstawicieli tych mniejszości, pokazujące ich skomplikowane losy oraz próby kultywowania swojego dziedzictwa we współczesnej Polsce.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia portalu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza