sobota, 20 grudnia 2014

Problemy z opryszczką

Opryszczka zwykła (herpex simplex) to jedna z najbardziej powszechnych chorób zakaźnych skóry i błon śluzowych. Potocznie nazywamy ją również „zimnem”. Jej przebieg ma często charakter przewlekły i nawrotowy.
Co istotne, większość z nas jest zarażonych wirusem HSV, ale wirus w naszych organizmach pozostaje uśpiony, więc choroba nie ma widocznego przebiegu.
Szacuje się, że chorobą dotkniętych jest już 29 milionów osób w Polsce.


Do zakażenia wirusem opryszczki dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu błony śluzowej lub uszkodzonej skóry osoby zdrowej ze zmianami skórnymi czy śliną osoby zakażonej, nawet jeśli w danym momencie nie ma opryszczki. Może dojść również do samozakażenia, czyli przeniesienia wirusa w inne miejsce na własnym ciele w wyniku rozdrapania świeżych zmian. W tym mechanizmie zmiany o charakterze opryszczki mogą pojawić się w zasadzie wszędzie – na pośladku, na tułowiu, na twarzy. Może też dojść do zakażenia wału paznokciowego – przy ssaniu palca, lub zapalenia gałki ocznej – jeśli osoba zakażona trze oczy.

Objawy opryszczki wargowej często są dla nas bolesne i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, ale dość łatwo je rozpoznać. Zwykle w okolicach ust tworzą się kilkumilimetrowe pęcherzyki, które następnie pękają, a na ich miejscu tworzą się strupy. Zmiany te mijają po pewnym czasie samoistnie. Możemy jednak zapobiec pojawieniu się nieestetycznych ran, reagując odpowiednio wcześnie. Zanim pojawią się zmiany, możemy zaobserwować pieczenie, swędzenie i bolesność.

Problemów z opryszczką możemy pozbyć się przy pomocy preparatów Firmy Dr. Nona - Pomadki pielęgnacyjnej do ust lub Dynamicznego Kremu Nawilżającego. Najlepiej stosować, gdy pojawią się objawy opisane powyżej (pieczenie, swędzenie i bolesność).

Pomadka pielęgnacyjna do ust, Dynamiczny Krem Nawilżający oraz Okseen

Przy częstych nawrotach wskazane jest dodatkowo przyjmowanie suplementu diety Okseen.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza