poniedziałek, 29 czerwca 2015

Dobre rady od Biana Tracy

Jesteśmy bezpośrednio po weekendzie. Do tego rozpoczyna się okres wakacyjny.
W tym właśnie czasie jest czas na chwilę refleksji. Pomocny w tym będzie tekst Briana Tracy:

Brian Tracy
"Jako dorośli, ciągle próbujemy wracać (przynajmniej myślami) do tych leniwych dni wakacyjnego lata.
Gdy byliśmy dziećmi, nie mogliśmy doczekać się końca czerwca, który oznajmiał, że nadchodzą dwa, pełne miesiące wakacji. 
Graliśmy z przyjaciółmi w piłkę od rana do wieczora, moczyliśmy stopy w pobliskim strumieniu, spędzaliśmy całe dnie bez jakichkolwiek obowiązków na powietrzu, robiąc niewiele. Odpoczywaliśmy. 

Jako dorośli wciąż próbujemy powrócić do tych leniwych dni. Nieumiejętnie. 
Gdy na horyzoncie zauważamy koniec czerwca, większość z nas zwalnia i zaczyna pracować na zmniejszonych prawie o połowę obrotach. 
Nie tędy droga. 

Zamiast tracić na produktywności o połowę, postaraj się podwójnie naładować. 
Regularny relaks jest niezbędny dla długiego życia i osobistej efektywności.
Oto kilka moich propozycji z których chciałbym abyś skorzystał w nadchodzącym okresie wakacyjnym.


1. NIE LEKCEWAŻ WEEKENDU – ODPOCZYWAJ CO TYDZIEŃ.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby pracować tylko pięć, maksymalnie sześć dni w tygodniu. Siódmy dzień tygodnia poświęć na kompletny odpoczynek. Zarówno duszy jak i ciała. Amerykańscy naukowcy są zgodni: dzięki cotygodniowemu relaksowi będziesz bardziej produktywny w dni pracujące. Kuszące?

2. NIE OSZUKUJ WEEKENDÓW, ANI SAMEGO SIEBIE
W czasie wolnym nie nadrabiaj zaległości, nie bierz się za poprawki w raporcie, nie odpisuj na maile, nie rób nic co wymaga wysiłku umysłowego.
Niech Twój umysł się zrelaksuje. Zajmij się rodziną i przyjaciółmi, a najważniejsze zajmij się samym sobą. Pójdź na spacer, angażuj się we wszelakie aktywności fizyczne, pójdź do kina, poczytaj książkę. Cokolwiek byś nie robił, zdyscyplinuj się do tego, aby uciszyć swoje biegi psychiczne. Wyłącz je na jeden lub dwa dni.

3. BEZAPELACYJNIE WAKACJE!
W aktualnym okresie wakacyjnym weź przynajmniej dwa, pełne tygodnie urlopu, podczas których nie będziesz robił nic, ale to nic co związane z pracą. 
Przeszło Ci przez myśl zabranie ze sobą komputera w góry lub nad morze? Zapomnij. Albo praca, albo odpoczynek. Uwierz mi, tych dwóch czynności nie da się ze sobą połączyć. Tym sposobem nie dasz sobie szansy do naładowania baterii. Wrócisz z wakacji tak samo zmęczony jak w momencie kiedy na nie szczęśliwy wyjeżdżałeś. 

4. IDŹ NA SPACER
Długi, przyjemny spacer to wspaniały sposób na relaks psychiczny i emocjonalny. 
A co najważniejsze dostępny dla każdego i od ręki. 
Zamiast biec na tramwaj lub autobus, który widzisz, że nadjeżdża, zlekceważ go. Pozwól sobie na spacer przynajmniej o dystansie równym długości jednego lub dwóch przystanków. Wieczory też już ciepłe, czas to wykorzystać.

To moje cztery propozycje dla Ciebie, które możesz wprowadzić do swojego życia z dnia na dzień. Na przykład jutro.

Pamiętaj, kiedy jest czas na pracę - pracuj w 100 %, kiedy jest czas na odpoczynek, odpoczywaj w 100 %. To bardzo ważne."Brak komentarzy:

Prześlij komentarz