środa, 29 lipca 2015

"Apel do mieszkańców Stolicy"

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn oraz wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak podpisali wspólnie "Apel do mieszkańców Stolicy".


Czytamy w nim:
Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia w godzinę W, uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 71 lat. 


Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historię walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w etosie powstania. Odnajduje w nim wartości niezbywalne w każdym czasie i w każdym miejscu - jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja.

Sami sprawdzili, jak ważne są cechy, dzięki którym tworzymy grupę, społeczność, naród. Korzystajmy z ich doświadczeń, wprowadzajmy w naszą codzienność wartości, które czynią nasze życie wartościowszym. Powstańcy warszawscy są wśród nas – uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług.

Główne obchody będą trwały dwa dni - 31 lipca i 1 sierpnia. szczegółowy program prezentowany jest pod adresem http://www.1944.pl/o_muzeum/news/obchody_71_rocznicy_powstania_warszawskiego_1.

Obchody rozpoczęły się we wtorek 28 lipca w Muzeum Powstania wernisażem multimedialnej wystawy „Miara Pokoju/Quantum of Peace”.

W środę 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W czwartek 30 lipca z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski. W trakcie spotkania Prezydent RP wręczy powstańcom odznaczenia państwowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca, w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, po której (około godz. 19.00) rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczór zwieńczy koncert z muzyką z serialu „Czas honoru” (ok. godz. 20.30).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68).

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska).


W godzinę "W" (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.30 przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna. Po uroczystościach kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

1 sierpnia w godzinę "W" będzie słychać nie tylko dźwięk syren, ale również bicie kościelnych dzwonów. Podobnie jak w latach ubiegłych, w 71 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17.00 zostaną uruchomione dzwony wszystkich kościołów Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.

O godz. 20.00 „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na Placu Piłsudskiego. Spotkanie będzie transmitowane przez 1 Program TVP.


O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.


O północy w sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego „Ciekawa pora roku” według scenariusza i reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl będzie grany także 2, 3, 4 i 5 sierpnia o godz. 20.00. Bilety można nabyć w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie www.1944.pl.


W niedzielę 2 sierpnia o godz. 15.00 odbędzie się gra miejska z cyklu Twoja klisza z Powstania „Wyspa Żoliborz”.
O godz. 18.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Warszawy i jej mieszkańców.


5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.


Po uroczystości odbędzie się „Marsz Pamięci” – uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego.
O godz. 20.30 otwarta zostanie wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” poświęcona cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego - park Powstańców Warszawy.

W sobotę 8 sierpnia o godz. 17.00 wystartuje Masa Powstańcza 2015 - przejazd rowerowy ulicami Warszawy. Start Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po rejestracji: www.rejestracja.1944.pl.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz