środa, 15 lipca 2015

Uwaga na leki z kodeiną

Dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, podjął na stronach serwisu Medexpress akcję upubliczniania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa stosowania różnych terapii.
Opierając się na komunikatach Europejskiej Agencji Leków oraz Polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dr Borkowski będzie omawiał ciemne strony leków, które powodują konieczność wprowadzania ograniczeń ich stosowania.

Dr n. med. Leszek Borkowski
Na pierwszy ogień "poszła" kodeina, pozornie niewinny składnik popularnych, dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, a także tych stosowanych w leczeniu kaszlu i przeziębienia.

Ciężkim grzechem kodeiny jest jej przemiana w organizmie człowieka w morfinę, która działa hamująco na ośrodek oddechowy.
Pojawiające się po zażyciu owych „niewinnych” leków stężenie morfiny spowodować może trudności w oddychaniu.


Proces przemiany kodeiny w morfinę w organizmie dzieci do 12 roku życia jest zmienny i nieprzewidywalny. Powoduje on większe narażenie tej grupy pacjentów na działania niepożądane przy małej skuteczności leczenia tą akurat metodą kaszlu u dzieci.   
Ponieważ leki zawierające kodeinę są łatwo dostępne, apeluję aby rodzice i opiekunowie w przypadku dzieci zachowali szczególną ostrożność. W każdym wieku w przypadku obserwacji  po podaniu kodeiny spowolnienia lub płytkiego oddechu, dezorientacji, senności, zwężenia źrenic, nudności, wymiotów zaparcia i braku apetytu należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

W celu zminimalizowania ciężkich działań niepożądanych m.in. dotyczących zaburzeń oddychania dla produktów leczniczych zawierających kodeinę stosowanych w leczeniu kaszlu i przeziębienia u dzieci wprowadzono następujące zakazy:
-   zakaz stosowania leków z kodeiną do 12 roku życia,
-   zakaz stosowania leków z kodeiną u matek karmiących piersią, ponieważ kodeina jest przekazywana dzieciom wraz z mlekiem,
-   zakaz stosowania leków z kodeiną u dzieci z zaburzeniami oddychania w wieku od 12 do 18 lat.

Przyjmując kodeinę samą lub jako jeden ze składników złożonego produktu leczniczego należy stosować ją w najniższej skutecznej dawce przez najkrótszy możliwy okres. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do 3 dni, a jeżeli nie uzyska się skutecznego uśmierzenia bólu, zalecałbym, aby pacjenci/opiekunowie zasięgnęli porady lekarza.

Pełny tekst w artykule "Uważaj, zanim zażyjesz leki z kodeiną!" w serwisie Medexpress.

Najsilniejszym lekiem z kodeiną, dostępnym bez recepty (lek OTC), jest Antidol 15.


Oto wykaz leków z kodeiną wg Encyklopedii leków:

NAZWA LEKU / NAZWA MIĘDZYNARODOWA

Antidol / Paracetamolum, Codeini phosphas
Ardinex / Ibuprofenum, Codeini phosphas
Ascodan / Acidum acetylsalicylicum, Codeini phosphas
Dafalgan Codeine / Paracetamolum, Codeini phosphas
Efferalgan Codeine / Paracetamolum, Codeini phosphas
HerbaPini / Preparat złożony
Neoazarina / Codeini phosphas, Thymus vulgaris
Nurofen Plus / Ibuprofenum, Codeini phosphas
Sirupus Pini compositus / Pini extractum fluidum, Foeniculi tinctura, Codeini phosphas
Sirupus Tussipini / Calcium lacticum, Chelidonium majus, Codeini phosphas, Foeniculum capillaceum, Pinus silvestris
Solpadeine / Paracetamolum, Coffeinum, Codeini phosphas
Talvosilen / Codeini phosphas, Paracetamolum
Thiocodin (syrop) / Codeini phosphas, Sulfogaiacolum
Thiocodin (tabletki) / Codeini phosphas, Sulfogaiacolum
Ultracod / Paracetamolum, Codeini phosphas

Dla zainteresowanych tematem - artykuł "Leki na kaszel jak narkotyki: kodeina, pseudoefedryna i bromowodorek dekstrometorfanu" na stronach Poradnik Zdrowie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz