niedziela, 30 sierpnia 2015

300-letnia historia Westerplatte w pigułce


Muzeum II Światowej przygotowało specjalny portal poświęcony historii Westerplatte, który prezentuje historię Westerplatte od momentu jego powstania, aż do dziś.
Jest to realizacja misji Muzeum, jaką jest kształtowanie pamięci o tym szczególnym miejscu.


Jednym z zadań Muzeum II Wojny Światowej jest - obok dbania o pamięć o Westerplatte - prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu przekazanie wiedzy o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu.

Jak wyjaśnia Alicja Bittner z Działu Informacji i Promocji Muzeum II Wojny Światowej "Westerplatte kojarzone jest głównie z niemieckim atakiem na polską placówkę 1 września 1939 r., uznawanym za wybuch II wojny światowej, a obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej wpisała się na stałe do historii jako przykład bohaterstwa i patriotyzmu".


Serwis internetowy http://www.westerplatte1939.pl/ oferuje artykuły o wydarzeniach, jakie rozegrały się na terenie półwyspu nie tylko w pierwszych dniach wojny, ale również na przestrzeni wieków. Znalazło się w nim kilkadziesiąt zdjęć archiwalnych, nagrań radiowych, filmy i mapa z animacjami walk.

Westerplatte było znanym i chętnie odwiedzanym kurortem. Historia tutejszego kąpieliska sięga połowy XIX wieku. To wtedy Martin Kruger otworzył tu kompleks kąpielowy – osobny dla pań i panów - oraz restaurację. Stanął również Dom Zdrojowy.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje nad Motławą przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Duża część obiektu, w tym przestrzeń przeznaczona na wystawę główną, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna, obejmująca przestrzeń ok. pięciu tysięcy metrów kwadratowych, ma pokazać wojenne losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Prace przy budowie placówki rozpoczęły się w sierpniu 2012 roku. Muzeum ma być otwarte jesienią 2016 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz