czwartek, 13 sierpnia 2015

Dr Borkowski o ibuprofenie

Oto trzecia już informacja przekazywana przez dr Leszka Borkowskiego, byłego prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
Poprzednie informacje dotyczyły:
- kodeiny, składnika leków przeciwbólowych,
- hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Wcześniej dr Borkowski wypowiadał się o homeopatii.

Dr Leszek Borkowski
Tym razem o ibuprofenie - powszechnie nadużywanym leku przeciwbólowym.


Ibuprofen to  bardzo popularny lek przeciwbólowy stosowany powszechnie w bólach. Od słabych do umiarkowanych, różnego pochodzenia bólów: głowy, migreny, zębów, mięśni, kości, nerwobóli, bóli miesiączkowych, właściwych dla reumatoidalnego zapalenia stawów.

Od ponad 40 lat bardzo łatwo dostępny, wydawany bez recepty, stał się jedną z kilku najczęściej przedawkowywanych substancji leczniczych.
Ibuprofen jest ograniczony dawką dobową do 1,2 g, która jest w UE najwyższą dawką leku wydawanego bez recepty, przeznaczonego do podania doustnego. Niestety wielopostaciowość produktów leczniczych  zawierających Ibuprofen w lekach jednostkowych i złożonych, może prowadzić w praktyce do przyjmowania większych dawek. W Polsce mamy dopuszczonych do obrotu ok. 70 leków zawierających w swym składzie jako substancję czynną tenże Ibuprofen.

Stosowany w bólach reumatycznych wymaga cierpliwości pacjenta, ponieważ powoli przenika do jam stawowych i dlatego jego działanie jest odczuwalne w kilka do kilkunastu godzin od podania.
Łączenie go z innymi niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) nie zmniejszy bólu za to zwiększy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jak wynika z przeglądu bezpieczeństwa stosowania Ibuprofenu dokonanego przez Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee PRAC, EMA) - nr dokumentu EMA/217862/2015 - w dawkach dobowych wynoszących 2,4 g i większych obserwowane jest niewielkie zwiększenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych np. zawał serca, udar – związanych ze stosowaniem Ibuprofenu.

Z przeglądu danych wynika, że ryzyko związane ze stosowaniem dużych dawek Ibuprofenu jest podobne do ryzyka stwierdzonego dla innych niesterydowych produktów leczniczych przeciwzapalnych, w tym dla inhibitorów COX-2 (tzw. koksyby) i Diklofenaku. Wykazały to analizy wykonane przez Komitety działające w ramach Europejskiej  Agencji Leków w latach 2005, 2006, 2012. Ryzyko wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic rośnie u pacjentów z chorobami serca lub układu krążenia a także u tych, u których występują czynniki ryzyka chorób serca, układu krążenia.

Należy więc unikać podawania dużych dawek Ibuprofenu 2,4 g na dobę lub więcej pacjentom z ciężkimi chorobami serca lub układu krążenia np.: niewydolność serca, zaburzenia czynności serca i układu krążenia, lub tym którzy przebyli zawał serca czy udar. Dodatkowo przed rozpoczęciem długoterminowego leczenia Ibuprofenem w wysokich dawkach należy dokładnie ocenić takie czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jak: palenie tytoniu, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzycę, wysokie stężenie cholesterolu we krwi.
Powyższe informacje dotyczą drogi podania doustnej lub we wstrzyknięciu, nie dotyczą leków w postaci żelu lub sprayu nanoszonych na skórę.


Najpopularniejsze leki bez recepty, które zawierają ibuprofen:
• Acatar Zatoki,
• Bufenik,
• Dip Rilif,
• Dolgit,
• Ibalgin,
• Ibufen,
• Ibum,
• Ibupar,
• Ibuprofen,
• Ibuprom,
• Ibuprom Zatoki,
• Mig,
• Modafen,
• Metafen,
• Nurofen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz