środa, 12 sierpnia 2015

Dziewięć powodów, dla których warto jeść jajka


Dawno nie przywoływałem Poczty Zdrowia. W międzyczasie znacznie rozszerzyli swoją ofertę.
Ja jednak - tym razem - chciałbym zwrócić uwagę na newsletter, a dokładniej na prezentowany w newsletterze artykuł "Dziewięć powodów, dla których warto jeść jajka".

Oto fragmenty:


Jajko zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do przeobrażenia pojedynczej komórki w pisklę.
W kompletne, żywe kurczątko, które ma szkielet, organy wewnętrzne, ślepia, krew, a nawet pióra i dziób! Bez żadnego udziału zewnętrznego, nie licząc odrobiny tlenu, który przenika przez skorupkę.

Nie do wiary, prawda? Jak się dokonuje ten cud natury? Tylko białko i żółtko jednego jaja, które równie dobrze mogłoby skończyć na patelni jako sadzone? Zachwycam się tym nieustannie i wciąż nie mogę w to uwierzyć.
Ale jeśli zapytasz dietetyka, on wyjaśni Ci, że nie jest to aż tak zaskakujące, jakby się mogło wydawać. Ponieważ jajo naprawdę jest najbardziej kompletnym pokarmem, jaki istnieje.

1. Wszystkie proteiny
Jajko jest uważane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) za produkt doskonały, jeśli chodzi o zawartość białka (protein).
Występują w nim w idealnych proporcjach wszystkie najważniejsze aminokwasy. Oznacza to, że można zachować doskonałe zdrowie, spożywając jajka jako jedyne źródło protein. I nie ponosi się żadnego ryzyka niedoboru...

2. Deszcz witamin
Jajko zawiera witaminę A, B2, B5, B6, B9, B12, D, E oraz K.
To jeden z pokarmów najbardziej kompletnych, jeśli chodzi o zawartość witamin.

3. Dużo choliny
Jedno żółtko zawiera 100 mg choliny.
Cholina jest absolutnie niezbędnym, a przy tym słabo znanym ogółowi społeczeństwa składnikiem odżywczym.
Odgrywa ona zasadniczą rolę biologiczną jako tzw. dawca grup metylowych i prekursor S-adenozylometioniny (substancji często stosowanej w leczeniu artrozy)...

4. Dobre tłuszcze
Jedno duże jajko zawiera 5 gramów dobrych tłuszczów.
Oczywiście, powiedzmy to uczciwie, jakość tych tłuszczów zależy przede wszystkim od tego, z jakiego chowu pochodzą kury i czym są karmione.
Dziś większość mieszkańców miast uważa, że zdrowa kura powinna być karmiona ziarnem, zwłaszcza kukurydzą.
To herezja.
Kura jest wszystkożerna: mimo że nie ma zębów, to nie jest tajemnicą, że uwielbia mięso, robaki, wszelkiego rodzaju owady. Zje wszystko, co znajdzie w glebie, pod warunkiem, że pozwoli się jej wolno biegać na świeżym powietrzu. Będzie również jeść trawę i liście...

5. Luteina i zeaksantyna na zdrowe oczy
Jedną z konsekwencji starzenia się jest pogorszenie wzroku. Istnieje wiele składników odżywczych, które pomagają przeciwdziałać procesowi degeneracji Twoich oczu.
Wśród nich najbardziej godne uwagi są luteina i zeaksantyna – silne przeciwutleniacze, które mają tendencję do gromadzenia się w siatkówce oka.
Badania wykazują, że dostarczenie odpowiedniej ilości tych składników może znacznie zmniejszyć ryzyko dolegliwości związanych z wiekiem: zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.
Żółtko zawiera duże ilości luteiny i zeaksantyny...

6. Jaja nie podnoszą poziomu cholesterolu
Jaja padły ofiarą poważnego zniesławienia – równie głupiego, co niesłusznego.
Oskarżono je o podwyższanie poziomu cholesterolu, przez co utrzymuje się, że nie powinno się jeść więcej niż 3 – 4 jajek tygodniowo... 
A ja powiem tak: jedz tyle, ile chcesz, nawet 3 dziennie. Chyba, że cierpisz na genetyczną hipercholesterolemię rodzinną...
Codzienne spożywanie jaj przez osoby cierpiące na zespół metaboliczny (cukrzyca, otyłość) spowodowało polepszenie profilu lipidowego krwi i poprawę wrażliwości na insulinę.

7.  Jajka są tanie
Jaja nie są drogie. Jeśli przeliczymy ich cenę za kilogram, to okazuje się ona niższa niż większości mięs i ryb.

8.  Jaja dają poczucie sytości
Jaja pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującego uczucia sytości...

9.  Jajka są smaczne!
Jaja są pyszne same w sobie i dobrze wypadają jako składnik różnych dań.
Zawarte w nich dobre tłuszcze sprawiają, że jajka łatwo chłoną wszystkie smaki, z którymi połączysz je podczas gotowania: z grzybami, cebulą, boczkiem, grillowaną papryką, pieprzem.

Ważne jest, żeby umieć się delektować. Teraz już wiesz, że możesz to robić bez najmniejszych obaw.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Gorąco namawiam do zapoznania się z pełnym tekstem artykułu oraz z odnośnikami do źródeł informacji, także wyników przeprowadzanych badań.

Jerzy Zięba, często przywoływany na moim blogu, spożywa na śniadanie pięć jajek sadzonych i nie ma kłopotów ze swoim zdrowiem.

Grafika ze strony http://dietto.pl/

Najistotniejszy jest tutaj stempel z oznaczeniem chowu:
– "3" - oznacza chów klatkowy kur. Nioski przez całe życie są zamknięte w klatkach, stojących jedna na drugiej. Czasem są tak stłoczone, że nie mają możliwości obrócenia się. Karmi się je wyłącznie sztuczną paszą.
– "2" - oznacza chów ściółkowy kur. Kura całe swoje życie spędza w zamkniętym kurniku, jest karmiona sztuczną paszą, ale przynajmniej może się swobodnie poruszać.
– "1" - oznacza hodowle wolno wybiegową. Kury mogą w ciągu dnia chodzić po podwórku, zjadają trawę i dżdżownice, a w kurniku zamyka się je dopiero na noc. Jajka od takich kur są smaczniejsze i zdrowsze, bo zawierają więcej m.in. żelaza.
– "0" - oznacza chów ekologiczny. Kury biegają wolno po podwórku i wracają do kurnika, kiedy chcą. Zimą są karmione paszą z ekologicznym certyfikatem.

Smacznego jaja.

Zainteresowanych tematem zapraszam do przeczytania wcześniejszych postów:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz