poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Na celowniku dr Borkowskiego - PARACETAMOL

Wiem, że co czwarty lek kupowany w Polsce jest wydawany bez recepty. Wieje grozą, ale nie mam dobrego pomysłu co z tym zrobić. Przerażać muszą dane z których wynika, że statystyczny Polak przyjmuje rocznie ok. 35 tabletek przeciwbólowych!

Nigdy nie konsultowałem medycznie swojego bólu, ponieważ:
- jestem facetem, a więc z definicji, prawie wszystko wiem najlepiej,
- nie znoszę chodzić do lekarza.
Przestąpienie progu przychodni, gabinetu  to  kara za grzechy niepopełnione.

Dla takich jak ja wymyślono samoleczenie, lecz jest ono równie nieskuteczne jak samo naprawianie się usterek w moim domu. Ale o tym, jako farmaceuta wiem ja i koledzy po fachu. Reszta adresatów tego pomysłu – niekoniecznie. Dla utrudnienia przytomnego osądu reklamy są tak sprytnie pomyślane, że po chwili emisji nawet ja – mądrala zaczynam zachwycać się nimi bezgranicznie zapominając, że zawodowo zajmuję się lekami od ponad 40 lat .

Tymczasem dzisiaj – hulaj dusza piekła nie ma –  sprzedaż leków OTC rośnie bo dostępność jest bajecznie prosta, a i zachęt do ich samoordynacji coraz więcej.  

Zbyt często znudzeni pracownicy aptek nie robią nic albo prawie nic, aby w ramach opieki farmaceutycznej zająć się także pacjentem kupującym leki OTC. 

Wiem, że co czwarty lek kupowany w Polsce jest wydawany bez recepty. Wieje grozą, ale nie mam dobrego pomysłu co z tym zrobić. Przerażać muszą dane z których wynika, że statystyczny  Polak  przyjmuje rocznie ok. 35 tabletek przeciwbólowych!

Aby zapobiec niepotrzebnemu sięganiu po różne  leki przeciwbólowe i nadmiernemu ich stosowaniu opiszę PARACETAMOL w sposób odmienny niż stosowany w przemyślnych, kolorowych reklamach.

Występuje on jako składnik ok. 140 leków prostych i złożonych dostępnych na terenie Naszego Kraju.

Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu bólu różnego pochodzenia, przez okres nie dłuższy niż 3 dni u dzieci a 5 u dorosłych. Również leczenie nim gorączki winno być krótkotrwałe.

Paracetamol nie wykazuje  natomiast działania przeciwzapalnego, mimo iż jest także w tym celu kupowany. Stanowi to błąd wskazania do zastosowania, który winien być korygowany przez personel sprzedający. Niestety wielokrotnie widziałem paracetamol w dostępie samoobsługowym gdzie kupujący dosłownie jest pozostawiony samemu sobie i własnej przytomności umysłu.

Stosujmy prostą zasadę – nie znając leku, kupujmy go tylko w aptece z prośbą o wyjaśnienie wskazań, przeciwwskazań oraz potencjalnego ryzyka działań niepożądanych.

Przeciwwskazaniem dla paracetamolu jest aktywne uczestnictwo pacjenta w procesie odchudzania się, choroba alkoholowa, bo wtedy w naszym organizmie jest mała rezerwa glutationu działającego ochronnie na wątrobę. Pacjenci odwodnieni, mający ciężką niewydolność nerek i wątroby także powinni być wyłączeni ze stosowania tego leku.

Interakcje z następującymi lekami powinny wykluczyć ich równoczesne przyjmowanie.

Paracetamolu nie stosujemy ze środkami przeciwzakrzepowymi, inhibitorami MAO, salicylamidem, metoklopramidem, skopolaminą, lekami przeciwpadaczkowymi, nasennymi i oczywiście alkoholem. A gdy wyjątkowo musimy je łączyć to należy zmodyfikować dawkę, czyniąc to pod nadzorem lekarza lub farmaceuty. Paracetamolu nie łączymy na własną rękę z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Leczenie bólu jest więc bardziej skomplikowane niż nam się wydaje.

Państwu i sobie – poza zdrowiem, co oczywiste – życzę zdroworozsądkowego kontaktu z reklamami; a reklamami leków w szczególności.

dr nauk farm. Leszek Borkowski.

Dr Leszek Borkowski
Dr Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, kontynuuje akcję uświadamiającą. Na podstawie komunikatów Europejskiej Agencji Leków oraz Polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a także własnych doświadczeń omawia ciemne strony leków.
Dotychczas omawiane były:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz