sobota, 22 sierpnia 2015

Prezydent i KE przypominają o rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow

O poszanowanie pamięci i oddanie hołdu wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych w XX wieku w Europie zaapelowali członkowie Komisji Europejskiej.


Komisarze ds. rządów prawa oraz ds. sprawiedliwości przypomnieli o 76 rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, która przypada 23 sierpnia.
We wspólnym oświadczeniu, wydanym z okazji przypadającego w niedzielę Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, przypomnieli o podpisanym 23 sierpnia 1939 r. "pakcie o nieagresji" między nazistowskimi Niemcami rządzonymi przez Hitlera i Związkiem Sowieckim Stalina.
"Te dwa reżimy odpowiadały za więzienie, torturowanie i zamordowanie milionów ludzi. 70 lat temu II wojna światowa zakończyła się klęską jednego z nich, ale drugi kontynuował swoje rządy na większości obszaru Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślili komisarze.


Zaapelowali, by poza pamięcią o ofiarach wykorzystać dzień pamięci o nich do refleksji nad mrocznymi rozdziałami historii Europy.

Wcześniej o Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych przypomniał Prezydent Andrzej Duda, zapowiadając swoją pierwszą wizytę zagraniczną do Estonii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz