czwartek, 15 października 2015

Kawa spowalnia zegar biologiczny

Kawa ma działanie pobudzające, ale potrafi też spowolnić wewnętrzny zegar organizmu.


The Independent oraz Science Translational Medicine prezentują wyniki badań naukowców z University of Colorado oraz Laboratorium Medycznego Molecular Biology w Cambridge.

Korzystanie ze sztucznego światła i picie kawy - mają ogromny wpływ na sen i zegar biologiczny. Picie kawy, gdy jesteś zmęczony, ale nie chcesz zasnąć nie jest dobrym pomysłem. Okazało się, że kofeina może zmieniać działanie chemicznych zegarów, które funkcjonują w każdej komórce ludzkiego organizmu.
Kawa wypita późnym wieczorem „resetuje” nasz zegar biologiczny, na którym opiera się koordynacja niezliczonych procesów fizjologicznych a także ekspresji wielu genów. Czym to grozi?
Utrudnione zasypianie to tylko jeden z wielu skutków dostarczenia organizmowi wieczornej dawki kofeiny.Wypicie podwójnego espresso 3 godziny przed snem cofa zegar biologiczny niemal o godzinę. Oznacza to, że wieczorny wzrost poziomu melatoniny pojawi się z opóźnieniem.

Efekt ten był jeszcze wyraźniejszy, gdy osoby pijące kawę wieczorem wystawione były na działanie silnego sztucznego światła, takiego jakie zwykle towarzyszy pracy wykonywanej w godzinach nocnych. Połączenie kofeiny i światła sprawiało, że opóźnienie w wydzielaniu melatoniny dochodziło niemal do dwóch godzin.

Zaburzenia rytmu dobowego powiązano już bowiem ze zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 czy też schorzeń takich jak choroba Alzheimera.

Wyniki mogą pomóc m.in. w przypadku zaburzeń związanych z szybką zmianą stref czasowych przy podróżach samolotem ze wschodu na zachód i odwrotnie. Kawa wypita o odpowiedniej porze dnia może przyspieszyć przestawienie się na czas lokalny.

O kawie pisałem już kilkakrotnie na moim blogu:
- o odchudzających właściwościach kawy - Nietuczące przekąski i napoje,
- o antyrakowych właściwościach kawy - Sposoby na uniknięcie raka,
- o wpływie kawy na wątrobę - Kawa a wątroba,
- pić, czy nie pić - oto jest pytanie - Kawa – pić, czy nie pić?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz