czwartek, 12 listopada 2015

4 proste ćwiczenia na suche oczy


W trosce o nasze oczy przydatny może być tekst opublikowany już jakiś czas temu przez Pocztę Zdrowia (artykuł "4 proste ćwiczenia na suche oczy").
A tak w ogóle zachęcam do zaprenumerowania Newslettera Poczty Zdrowia.


Oto fragmenty tego artykułu:

Twoje oczy zachodzą łzami z byle powodu. Są suche, zaczerwienione, piekące, łzawiące, zmęczone. Swędzą…
To wszystko to objawy zespołu suchego oka.
Ale możesz przeciwdziałać temu nieprzyjemnemu schorzeniu, które dotyka od 15 do 25 % populacji osób w starszym wieku.

Oczy nie powinny być suche
Przesuwając językiem po podniebieniu, wyczujesz, że całą jamę ustną pokrywa warstwa śliny. To samo dzieje się w oku.
Zazwyczaj jest ono pokryte cienką warstwą płynu zwanego filmem łzowym. Jeśli warstwy tej zabraknie, pojawi się uczucie, jakbyś miał pod powiekami piasek.
U osób, u których ten film łzowy nie jest właściwie rozprowadzony, występuje nadwrażliwość na światło, pieczenie lub swędzenie, łzawienie, nieostre lub rozmyte widzenie, zmęczenie, powieki są opuchnięte, a spojówki (białka oczu) – zaczerwienione.

W jaki sposób oko wysycha?
Oko wysycha, kiedy zapominasz mrugać, co nie zdarza się ludziom żyjącym w środowisku naturalnym, ale jest zjawiskiem bardzo częstym w świecie pełnym ekranów komputerowych i telewizyjnych.
Nawet nie zauważasz momentu, kiedy to, co widzisz na ekranie, pochłonie Cię na tyle, że zapominasz mrugać, a to bardzo niszczy oczy.
Równocześnie, monitor przyciąga kurz, który otrzymuje w ten sposób ładunek elektryczny i dodatkowo podrażnia oczy.

Dym z papierosów, laserowe zabiegi na rogówce oraz niektóre leki (pigułki antykoncepcyjne, leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i beta-blokery) także wysuszają oczy.

Soczewki kontaktowe, zwłaszcza miękkie, mogą wpłynąć na silne odparowywanie łez i prowadzić do podrażnienia, infekcji, odkładania się białka i bolesności. Najczęstszą przyczyną dyskomfortu związanym z ich noszeniem jest suchość śluzówek oczu.

Istnieją także naturalne przyczyny środowiskowe, takie jak wiatr i słońce, które wysuszają oczy. To tłumaczy, dlaczego niektóre osoby w starszym wieku cierpią na zespół suchego oka, pomimo tego, że nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, nie paliły, nie przeszły operacji okulistycznej, nie zażywały leków ani nie używały komputera.

Osoby starsze wytwarzają o 60 % łez mniej niż osoby młode. Ich kanaliki łzowe są także zbyt szerokie. Po mrugnięciu okiem łzy odprowadzane są wewnętrznie, kanalikami łzowymi, do nosa i gardła. Objawy zespołu suchego oka można także obserwować, gdy system odprowadzania łez jest zbyt aktywny.

Zadbać o suche oko
Lekarze zalecają regularne stosowanie tzw. sztucznych łez, by zapobiec niedoborom filmu łzowego. Ale takie leczenie nie umożliwia odtworzenia wcześniejszego filmu łzowego. Powinno być ono ciągłe.
Okuliści proponują również blokowanie kanalików łzowych poprzez wprowadzanie do nich kolagenowych korków lub przypalanie ujścia kanalików łzowych, by zatrzymać łzy i pozwolić na bardziej długotrwałe nawilżenie powierzchni oka.

W celu uniknięcia takich nieprzyjemności, oto kilka zdroworozsądkowych zaleceń:
* Podczas pracy przed ekranem, rób regularne przerwy. Przynajmniej raz na pół godziny, przez kilka minut. Staraj się również pamiętać, by regularnie mrugać, nawet, jeśli nie dzieje się to odruchowo.
* Zapobiegaj nadmiernemu gorącu i suchości w pomieszczeniu, w którym przebywasz, poprzez zawieszanie na grzejnikach pojemników z wodą i regularnie wietrzenie. Szczególnie uważaj na klimatyzację i grzejniki elektryczne, które wysuszają powietrze.
* Prawidłowo się nawadniaj. Pij przynajmniej 1,5 litra wody lub naparów ziołowych (bez cukru) dziennie.
* Chroń oczy przed wiatrem i słońcem; zakładaj okulary, jeśli robisz coś, co mogłoby zaszkodzić oczom, jak np. bieganie, jazda na rowerze czy stolarstwo.
* Nie noś bez przerwy soczewek kontaktowych; zastępuj je okularami, kiedy tylko możesz.

Dodatkowo włącz do diety preparat z witaminą A w postaci naturalnego retinolu, w dawce 5000 j.m. dziennie. Witamina A stabilizuje błonę komórkową spojówki i rogówki. Jest więc niezbędna do właściwego rozprowadzenia filmu łzowego na oku. Możesz także stosować bezpośrednio sztuczne łzy o wysokiej zawartości witaminy A.

Leczenie olejem z rokitnika
Olej tłoczony z ziaren rokitnika (Hippophae rhamnoides) jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-7.
Fińskie badanie pod kierunkiem doktora Jarvinen polegało na podawaniu tego oleju pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka...
Zdaniem osób kierujących badaniem, u pacjentów przyjmujących suplement diety zawierający olej z rokitnika pojawiała się tendencja do poprawy: mniejsze zaczerwienienie oczu, mniejsze pieczenie; poprawę tę można było również zaobserwować u pacjentów noszących soczewki kontaktowe.

Jeśli nie znajdziesz oleju z rokitnika, często ciężko dostępnego, badania wykazały również bardzo interesujące działanie mieszaniny omega-3 i witaminy A (retinol).

Cztery ćwiczenia poprawiające jakość filmu łzowego
Oto cztery proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu, w celu poprawy jakości filmu łzowego:
* Ćwiczenie 1: 
zasłoń zamknięte oczy dłońmi i skoncentruj się przez dwie trzy minuty w tej pozycji. Ciemność i ciepło dłoni zadziałają rozluźniająco na oczy.
* Ćwiczenie 2: 
wyciągnij jeden kciuk około 15 cm przed nosem, a drugi w tej samej osi, 30 cm za pierwszym. Ogniskuj spojrzenie na zmianę, raz na jednym, raz na drugim kciuku, trenując w ten sposób mięśnie oczu.
* Ćwiczenie 3: 
postaraj się ziewnąć trzy razy z rzędu bardzo szeroko. To pozwoli na bardzo mocne napięcie, a następnie rozluźnienie mięśni twarzy wokół oczu. Łzy łatwiej pokryją oczy.
* Ćwiczenie 4: 
zamknij oczy i przez minutę przewracaj nimi za zamkniętymi powiekami w kierunku ruchu wskazówek zegara, a potem drugą minutę w kierunku przeciwnym. Film łzowy łatwiej się rozprowadzi po całym oku.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc DupuisJa osobiście codziennie stosuję Balsam pod oczy Firmy Dr. Nona i nie mam problemów z zespołem suchego oka.
Czego i Wam - Drodzy Czytelnicy bloga - serdecznie życzę.1 komentarz:

  1. Świetny artykuł! Moja mama ma straszne problemy z oczami od kiedy pamietam. Pokażę jej te ćwiczenia. Może coś pomogą chociaż trochę, a tak poza tym to ma jeszcze zaćmę i szykujemy się na zabieg w Czechach http://alfavision-zacma.pl/ Jeszcze pozostało 5 dni.
    Oby wszystko się udało. :c

    OdpowiedzUsuń