piątek, 11 grudnia 2015

Czarnuszka jest w stanie wyleczyć wszystko prócz śmierci

Czarnuszka jest rewelacyjna.
Ostatnio trafiłem na blogu Zdrowie z roślin na ciekawy post "Czarnuszka jest w stanie wyleczyć wszystko prócz śmierci".

Czarnuszka
Oto fragmenty:

Starożytni Egipcjanie mawiali o Czarnuszce, że jest w stanie wyleczyć wszystko prócz śmierci. Do tej pory nie spotkaliśmy się z surowcem zielarskim o takim silnym przeciwalergicznym działaniu i skuteczności w katarze siennym, astmie i innych rodzajach alergii – stwierdza Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki.

W starożytności i średniowieczu dominowało przekonanie, że czarnuszka jest dobra na wszystko, dziś jej stosowanie zaleca się szczególnie alergikom i astmatykom, gdyż korzystnie wpływa na układ immunologiczny - organizm z większą łatwością eliminuje pierwsze objawy grypy i przeziębienia, ma, więc więcej sił, które może zużyć do walki z uczuleniem. 

Dla astmatyków ważna jest informacja, że Czarnuszka ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i rozszerza oskrzela. Kuracja olejem z Czarnuszki może przyczynić się do tego, że spowolniony zostanie rozwój choroby i spadnie intensywność ataków astmy.

Olej z Czarnuszki składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych w ok. 85 %, tj. kwas linolowy (omega-6) - około 60 %, kwas oleinowy (omega-9) - około 25 % i kwas alfa-linolenowy (omega-3) - około 1 %. Zawiera także, witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze.

Najważniejszy związek znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon - składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne na miąższ nerek i wątroby.
Jednak, co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe (przyczynił się do zahamowania i śmierci komórek rakowych skóry, płuc i wątroby – potwierdzone badaniami, a także istnieją dowody, że leczy raka jelita grubego, białaczkę, raka piersi i inne nowotwory).

Olej z Czarnuszki pomaga na wrzody i jest naturalnym lekiem na niestrawność i dolegliwości żołądkowe. 

Z kolei w kosmetyce jest znanym antidotum na trądzik lub łupież, a także pomaga przy atopowym zapaleniu skóry. (...)

Alternatywą jest mieszanie zmielonych ziaren z miodem i zjadanie raz dziennie, a olej dwa razy dziennie, na przykład w kapsułkach.
W celach prozdrowotnych (zapobiegawczo) osoby dorosłe powinny pić 1 łyżeczkę oleju dwa razy dziennie (przed posiłkiem). Oleju z czarnuszki nie powinny spożywać kobiety w ciąży.

Nasiona czarnuszki siewnej, zwaną też egipską albo kminem czarnym (Nigella sativa), były stosowane w lecznictwie starożytnego  Egiptu i Grecji. Czarnuszkę polecali m.in. Hipokrates, Galen, Pliniusz, Avicenna, Dioskorydes. Współczesne badania naukowe, prowadzone  w bardzo wielu laboratoriach na całym świecie, potwierdzają zasadność stosowania czarnuszki w terapiach chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń, łuszczyca, reumatyzm i wspomniane wyżej alergie.

Czarnuszka doskonale działa przeciw różnym owadom, kleszczom, ponieważ jest to trucizna dla bezkręgowców i taki kleszcz nawet jak się wpije to szybko zamiera.

Zbadano, że olej działa:
► przeciwzapalnie (można go porównać do aspiryny, składniki oleju hamowały uwalnianie histaminy, czyli działały jak leki przeciwhistaminowe stosowane powszechnie w alergii);
► przeciwpasożytniczo (przyczynia się do eliminacji z organizmu tasiemców, zwalcza zakażenie owsikami u dzieci, także jest skuteczny w walce z groźnym pasożytem, jakim jest włosień kręty, hamuje w jelitach rozwój Candida);
► przeciwnowotworowo;
► przeciwcukrzycowo (zawarty w oleju czarnuszki tymochin powoduje obniżenie poziomu glukozy i wzrost wydzielania insuliny),
► przeciwwrzodowo.

Poza tym:
► poprawia trawienie, reguluje wypróżnienia; ma szczególne znaczenie w detoksykacji jelit, co jest bardzo ważne. „Śmierć czai sie w jelitach” – mawiał Paracelsus;
► ochrania żołądek i odtruwa miąższ wątrobowy. (...)

Olej z Czarnego Kminku, innymi słowy, olej z czarnuszki, zawiera aż 84 % niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Nienasycone kwasy tłuszczowe, inaczej zwane egzogenne, nie są wytwarzane przez nasz organizm. W związku z tym, muszą być dostarczane z zewnątrz.

Dlaczego są tak ważne? Ponieważ dzięki ich dostępności, organizm jest w stanie wyprodukować inne kwasy tłuszczowe. To jedna z najważniejszych funkcji tych substancji: odpowiadają za produkcję prostaglandyny (PG), hormonu odpowiadającego za podstawowe procesy życiowe!

Prostaglandyny odpowiadają za takie najbardziej podstawowe procesy jak powstawanie i wzrost komórek naszego organizmu, bicie serca, ciśnienie i krzepnięcie krwi, płodność oraz - bardzo ważne - odgrywają kluczową rolę w układzie immunologicznym pobudzając go do reakcji obronnych przed infekcjami. (...)

Nasz organizm zbudowany jest z 70 bilionów komórek, a każdego dnia umiera i powstaje ich ponad 600 miliardów. Za sprawne działanie tego procesu odpowiadają między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe. (...)

Zapraszam do zapoznania się z pełnym tekstem "Czarnuszka jest w stanie wyleczyć wszystko prócz śmierci".

przyprawa czarnuszka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz