poniedziałek, 14 grudnia 2015

Dr n. farm. Leszek Borkowski o antybiotykach

dr n. farm. Leszek Borkowski
Dr n. farm. Leszek Borkowski kontynuuje swój cykl artykułów ostrzegających przed nieodpowiednim stosowaniem leków.
Tym razem swój artykuł kieruje bardziej do lekarzy, a pisze o nadużywanym antybiotyku metronidazolu.

METRONIDAZOL to dobry lek, ale uprzejmie proszę o rozważenie, czy nie jest być może, zbyt często stosowany u Państwa w Szpitalu.

Wskazania:
Używany w postaci roztworu do infuzji może być stosowany w przypadku pacjentów z ciężkimi zakażeniami wywołanymi przez bakterie beztlenowe lub chorobotwórcze pierwotniaki między innymi np.: w zapaleniu otrzewnej, zapaleniu szpiku, posocznicy, zakażeniu kości stawów, zakażeniu dolnych dróg oddechowych, ropniu wątroby, zakażeniu ran po zabiegu chirurgicznym, zakażeniu ośrodkowego układu nerwowego, zakażeniu przewodu pokarmowego, zapaleniu wsierdzia.

Dawkowanie :
1/ Zakażenia wywołane przez beztlenowce – Dorośli co 8 godzin 500 mg metronidazolu 100 ml w infuzji dożylnej 5 mg/ml z prędkością 5 ml roztworu / minutę.
2/ Zakażenia wywołane przez pierwotniaki – Dorośli co 8 godzin 500 mg-750 mg metronidazolu 100-150 ml w infuzji dożylnej 5 mg/ml z prędkością 5 ml roztworu / minutę przez 5 do 10 dni.
3/ Metronidazol może być podawany profilaktycznie w okresie okołooperacyjnym, w szczególności przed zabiegami podczas, których można spodziewać się zakażenia bakteriami beztlenowymi np. z przewodu pokarmowego lub żeńskiego układu  płciowego. Podajemy go wtedy bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu chirurgicznego w dawce 500 mg metronidazolu / 100 ml w infuzji dożylnej 5mg/ml z prędkością 5 ml roztworu / minutę. Powyższą dawkę należy powtórzyć po 8 i 16 godzinach od podania pierwszej dawki.

Ostrzeżenia:
1/ u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby oraz nieprawidłowym obrazem krwi w czasie leczenia badamy krew –  niebezpieczeństwo pojawienia się  leukopenii;
2/ u pacjentów z encefalopatią wątrobową dawkę dobową zmniejszamy do 1/3 dawki normalnej;
3/ u pacjentów w podeszłym wieku dawkę dobowa zmniejszamy o 25 %;
4/ u pacjentów oraz u pacjentów z organicznymi schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego w tym u pacjentów z padaczką może wystąpić neuropatia obwodowa i zwiększone ryzyko wystąpienia przemijających napadów drgawkowych, depresji, osłabienia.
5/ u pacjentów z zaburzoną czynnością serca może wystąpić niewydolność układu krążenia ze względu na zwiększoną objętość płynów w układzie naczyniowym;
6/ u pacjentów, którym podaje się Metronidazol, w zależności od stosowanej metody oznaczania aminotransferazy asparaginowej, wyniki mogą być fałszywie niskie;
7/ u pacjentów ze skłonnościami do obrzęków oraz u pacjentów otrzymujących kortykosterydy może wystąpić retencja sodu i wody w organizmie;
8/ pacjenci leczeni Metronidazolem przez 48 godzin licząc od dnia zakończenia kuracji nie mogą pić alkoholu.


Dr n. farm. Leszek Borkowski


Zapraszam do zapoznania się ze wszystkimi artykułami dr Leszka Borkowskiego.
Poprzedni artykuł: "Świadome krwiodawstwo – niebezpieczna krew".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz