środa, 17 lutego 2016

Niedobór witaminy D - cicha epidemia

Według naukowców z Scientific Advisory Committee on Nutrition - otyłość, schorzenia narządu ruchu, choroby serca, cukrzyca, część nowotworów, stwardnienie rozsiane – na te i na wiele innych schorzeń częściej zapadają osoby z niedoborami witaminy D.


Ich zdaniem, mieszkańcom Wielkiej Brytanii i innych słabiej nasłonecznionych krajów nie pozostaje nic innego, jak sięgać po suplementy i uzupełniać poziom witaminy odpowiednimi preparatami. Eksperci chcą, aby ich rekomendacje znalazły się w oficjalnych wytycznych National Health Service (angielska służba zdrowia).

Natomiast naukowcy z Queen Margaret University w Edynburgu podkreślają, że suplementacja witaminy D ogranicza ryzyko chorób serca oraz zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego.

Niedobór witaminy D to "cicha epidemia", cierpi na nią cały świat - wg szacunków problem ten dotyczy ok. miliarda osób, w tym ponad 90 % Polaków.
Deficyt witaminy D negatywnie odbija się na całym organizmie - rośnie bowiem ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy, depresji, a nawet nowotworów, w tym m.in. raka piersi, jelita grubego, prostaty.


Dbaniem o właściwego poziom witaminy D powinny być zainteresowane przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby po 65. roku życia. Rodzice dzieci do piątego roku życia również powinni sprawdzać poziom witaminy D u swoich pociech. Kolejne grupy to osoby posiadające ciemniejszą karnację skóry oraz te, które unikają bezpośredniego przebywania na słońcu.

Witaminę D zapewnia przede wszystkim słońce, ale możemy znaleźć ją również w jajach i tłustych rybach, tranie, wątrobie i serach.


Oto osiem objawów niedoboru witaminy D:
1. Częste infekcje
2. Zaburzenia nastroju
3. Problemy ze snem
4. Uczucie ciągłego zmęczenia
5. Problemy z zębami
6. Podatność na złamania
7. Nadmierne wypadanie włosów, problemy ze skórą
8. Problemy ze słuchem

Więcej w tekście "Witamina D - jej niedobór to prawdziwa epidemia!!!" na stronach bloga Wiki Rose.

O witaminie D pisałem już wcześniej na blogu:
Witamina, która opóźnia nadejście śmierci,
Niedobory witaminy D.

Zapraszam też do zapoznania się z postem: Sprawdź jakich witamin i minerałów Ci brakuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz