środa, 8 czerwca 2016

Dr Borkowski: Mam dość okłamywania pacjentów!

Na stronach serwisu Medexpress dr n. farm. Leszek Borkowski zamieścił emocjonalny artykuł: "Mam dość okłamywania pacjentów!".

Dr n. farm. Leszek Borkowski

Oto fragmenty:

Mamy mało pieniędzy na ochronę  zdrowia, ale zaryzykuję stwierdzenie, że dzieje się tak również dlatego, że źle nimi gospodarujemy.  Często słyszę sarkastyczne hasło - polska gospodarka jako synonim nieudanego zarządzania! W odpowiedzi zaciskam pięści, ale kogo mam nimi okładać siebie, czy podejmujących błędne decyzje na dobrze płatnych stanowiskach państwowych. Urzędnicy mają fajnie: dobre posady, stałą pensję, za nic tak naprawdę nie odpowiadają.
Wielu z nich odpłaca nam podatnikom solidną pracą.  
Często spotykam na swojej drodze takich, którzy myślą nie o sprawie, ale o człowieku stojącym za każdym  rozstrzygnięciem administracyjnym. Składam tej grupie moje wielkie uszanowanie.
Na drugim biegunie mamy osoby nie do końca zdające sobie sprawę, że ich decyzje, opinie, rozstrzygnięcia decydują o być albo nie być podatników, którym los przyniósł straszne choroby, nierzadko cierpienie, bezmiar zwątpienia i rozpacz.
Pomimo traumy diagnozy nowotworowej większość z nas  przyjmie prawdę, nawet tę najtrudniejszą. Ale PRAWDĘ.
Dlatego autoryzując tekst do najbliższego wydania bardzo poczytnego miesięcznika "Cosmopolitan" uznałem, że muszę oprotestować  zamieszczoną tam wypowiedz prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dr Wojciecha Matusewicza.
Pan dr W. Matusewicz kwestionuje, że pacjenci z rakiem trzustki mogą żyć 2, 3 a nawet 4 lata. Chętnie udostępnię dane, które posiadam. Pokażę ludzi, którym nab-paklitaksel dał i realną możliwość przeżycia dłużej niż  uśrednione dane mówiące o 3 miesiącach, i szansę na dożycie do kolejnej terapii, która może zaoferuje następny dobry czas. Na tym polega filozofia leczenia chorób przewlekłych. Cierpliwie przesuwamy chorego na osi czasu bagatelizując, dzięki postępowi medycyny, stary mit, że rak to bezwzględny wyrok.
Muszę zwrócić Panu uwagę, że kwestionując w publicznych wypowiedziach  efekty terapeutyczne nab-paklitakselu podaje Pan dane ze starego badania klinicznego.
Dyskryminuje Pan wartość tej terapii twierdząc, że nie ma badań dotyczących jakości życia pacjentów. Jakość życia to ważny parametr w podejmowaniu decyzji o podjęciu leczenia. Ale może warto spytać, jak oceniają ową jakość Ci, którzy mieli szansę dostać ów lek, a jak Ci, którzy go nie dostali. My pacjenci  onkologiczni po prostu chcemy  żyć, żyć i jeszcze raz żyć. Znam kilku, którzy są leczeni nab-paklitakselem. Są aktywni w życiu zawodowym i prywatnym. Dzielnie walczą z chorobą.  Nie wiem, jak będą się czuli za pół roku czy rok. Obserwujmy aktywnie ten proces. Na pewno jednak informacja o tym, że wyczerpały się próbki leku z darów nie poprawi ich stanu ogólnego.
Pikanterii owym rozważaniom dodaje fakt, że mówimy o jednej z najtańszych nowoczesnych terapii onkologicznych i o niewielkiej grupie pacjentów, którzy mogliby odnieść z niej korzyść.
Rozumiałbym dociekliwość w pochylaniu się nad terapią wyceniona na wielokrotność tej kwoty. Choć refundujemy przecież i tak kosztowne metody leczenia. Rozumiałbym ostrożność w wydatkowaniu publicznych pieniędzy gdybyśmy w raku trzustki dysponowali wachlarzem skutecznych i efektywnych kosztowo terapii, a nab-paklitaksel byłby nową wisienką na  torcie. Jest inaczej - nie ma ani wachlarza, ani tortu w raku trzustki! Jest ten nowy lek, znacznie mniej toksyczny od dotychczasowych i niedrogi. Kilku pacjentów znakomicie na niego zareagowało. Musiało tak być w wielu krajach skoro zdecydowały się go refundować.
(...)

Dr n. farm. Leszek Borkowski

Dla zainteresowanych tematem zapraszam do artykułu "Mam dość okłamywania pacjentów!" na stronach serwisu Medexpress.

Dr Leszek Borkowski jest byłym prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. 
Podjął na stronach serwisu Medexpress akcję upubliczniania wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa stosowania różnych terapii.
Opierając się na komunikatach Europejskiej Agencji Leków oraz Polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dr Borkowski omawiał ciemne strony leków, które powodują konieczność wprowadzania ograniczeń ich stosowania.


Wcześniejsze moje posty z tekstami dr Leszka Borkowskiego:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz