środa, 13 lipca 2016

Chcesz sprawdzić firmę - uważaj!


Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON.
Jest łudząco podobna do oryginalnej, lecz dane firm, które się na niej znajdują, nie są prawdziwe.

Jak powiedział rzecznik GUS Artur Satora zasada działania oszustów jest prosta - w ogłoszeniu pojawia się firma, której dane można sprawdzić w rejestrze REGON, czyli Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej, prowadzonym przez prezesa GUS. Tyle, że oszuści odsyłają na fałszywą stronę REGON, a dane na niej zawarte są nieprawdziwe.
Potencjalny klient, który nie zorientował się, że ma do czynienia z fałszywką i na podstawie oszukańczej strony REGON zawierzył ogłaszającej się firmie i kupił od niej np. sprzęt elektroniczny, musi się pożegnać i ze sprzętem, i z pieniędzmi.


W ostatnich dniach pojawiły się informację o wykorzystaniu wizerunku statystyki publicznej do rozpowszechnienia wiadomości zawierających oprogramowanie złośliwe – typu malware. Adresaci wiadomości  otrzymywali maila z adresów: noreply@gusgov.pl, noreply@stat.gov.pl lub noreply@stat-gus.pl z informacją o konieczności wypełnienia obowiązkowej ankiety SP-3 dot. sprawozdania z działalności gospodarczej przedsiębiorstw w 2015 r. oraz pobrania i wypełnienie załączonego do wiadomości pisma poprzez kliknięcie bezpośrednio w załączony do wiadomości plik lub przejście na wskazaną stronę.
Informujemy, że GUS oraz inne jednostki służb statystyki publicznej nie są nadawcą informacji z powyższych adresów.
Załączników umieszczonych w tych wiadomościach  NIE należy OTWIERAĆ. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz