poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Ewelina: Teflonowe patelnie zabijają - naprawdę?


I znowu Ewelina Drela z Mapy Zdrowia - tym razem o patelniach!

Witaj,

Po liście dotyczącym szkodliwości folii aluminiowej dostałam wiele pytań dotyczących patelni. Jaka najzdrowsza? Czy to prawda, że teflon zabija? Lepiej wybrać ceramiczną, czy jednak tytanową? A może marmurową?

Pojawiło się wiele trudnych pytań, dlatego stwierdziłam, że zbadam sprawę. Powiem Ci szczerze, że to wcale nie było proste. (...)

Kiedyś sprawa była prosta. Moja babcia, potem mama używały patelni żeliwnych. Prawdziwych, ręcznie wyrabianych przez Romów. Nie było mowy o teflonie, tytanie, ceramice, stali, stopach i innych uszczęśliwiaczach życia w kuchni.

Spróbuj dzisiaj wejść do hipermarketu lub sklepu ze sprzętem kuchennym – ilość różnych rodzajów patelni jest wręcz powalająca. Jak wybrać najlepszą?

Grafika ze strony http://domowegotowanie.pl/

Jakiś czas temu hitem były  patelnie teflonowe. Można na nich smażyć bez tłuszczu, jedzenie nie przywiera, dość szybko się rozgrzewają. 

Ale uwaga. 

Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF), alarmuje:

„Teflon i jemu podobne związki wykazują tendencję do odkładania się w tkankach mózgowych, zwłaszcza w podwzgórzu, w ten sposób mogą zakłócać pracę hormonów. 

Mają również właściwości rakotwórcze, mogą wpływać negatywnie na układ odpornościowy organizmów i powodować nieprawidłowości rozwojowe. 

Z tych względów lepiej ograniczyć kontakt dzieci, które są bardziej wrażliwe na wpływ szkodliwych substancji chemicznych niż dorośli.”

Wierzyć, czy nie? Trudno powiedzieć. Zdania uczonych są podzielone. Polscy naukowcy, zapytani o szkodliwość teflonu, zaprzeczają. Twierdzą, że jest to jeden z najbezpieczniejszych polimerów.

Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na jedną rzecz. Teflon to jedynie warstwa pokrywająca patelnię. Dodatkowo jest to powłoka naprawdę delikatna. Łatwo się rysuje i odpryskuje. Pamiętaj, że samo naczynie jest wykonane najczęściej z aluminium. I to nie jest zdrowe. 

Jeśli smażysz na uszkodzonej patelni aluminiowej z warstwą teflonu, jedzenie wchodzi w reakcję z aluminium i może faktycznie spowodować spustoszenie w Twoim organizmie. Oczywiście, nie od razu. Metale ciężkie odkładają się nieodwracalnie przez całe lata.

Jeśli regularnie oczyszczasz organizm (...) jest szansa, że część z tych metali ciężkich zostanie wymieciona z Twojego organizmu.

Jeśli więc decydujesz się na korzystanie z patelni z powłoką teflonową, raczej unikaj tych aluminiowych. Zdecyduj się na stalową, choć jest zazwyczaj droższa i dużo ciężej ją dostać.

Za tydzień: cała prawda o patelniach ceramicznych i żeliwnych. 

Dobrej niedzieli,
Ewelina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz