czwartek, 18 sierpnia 2016

Niebezpieczny tatuaż. Sanepid ostrzega

Sanepid, na swoich stronach, opublikował ostrzeżenie przed tatuażami z czarnej henny.


Oto treść ostrzeżenia:

Czarna henna - ostrzeżenie

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny realizując ustawowy obowiązek nadzoru nad bezpieczeństwem kosmetyków ostrzega przed skutkami zdrowotnymi korzystania z usługi nietrwałego tatuażu czarną henną do malowania ciała jaka może być oferowana w sezonie letnim w miejscowościach wypoczynkowych, na deptakach itp.

Określenie „czarną henna” nie jest zarezerwowane dla jednego preparatu, nazwa ta stosowana jest w odniesieniu do grupy produktów przeznaczonych do barwienia ciała na czarno. Pierwotnie określano w ten sposób mieszaninę henny oraz indygo, które po zmieszaniu dawały zbliżony do czarnego kolor włosów lub skóry. Barwnik ten (pochodzenia roślinnego) jest jednak stosunkowo drogi, a wykonywane nim tatuaże mniej trwałe i nie tak intensywnie czarne jak te wykonane henną zawierającą barwniki syntetyczne.

Tatuaż wykonany henną z zasady jest nietrwały, natomiast w przypadku zastosowania nieodpowiedniego barwnika do jego wykonania może dojść do pozostawienia trwałego śladu w postaci przebarwień czy blizn. Dzieje się tak gdy wykonujący tatuaże używa tańszego preparatu zawierającego niedozwolony barwnik (parafenylenodiaminy PPD). Jego stosowanie jest dopuszczalne wyłącznie w farbach do włosów, a to i tak dopiero po umieszczeniu odpowiednich ostrzeżeń na wyrobie dotyczących możliwych reakcji alergicznych.

W związku z tym, że następstwa wykonania tatuażu henną z PPD mogą pozostawić ślady na całe życie, a oferta wykonywania tego typy zdobień jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży dlatego tak ważna jest świadomość rodziców oraz opiekunów o ryzyku jakim ze sobą niesie zdobienie ciała czarną henną. Wykonany tatuaż należy obserwować aby nie doprowadzić do pojawienia się blizn, to co powinno zaniepokoić to pojawienie się w obrębie wykonanego tatuażu zaczerwienienia, świądu, wysypki lub pęcherzy. W przypadku stwierdzenia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do lekarza. Trzeba powiedzieć, że PPD jest alergenem, tak więc opisane odczyny nie muszą się pojawić u wszystkich - pojawią się tylko u osób uczulonych.

Odróżnienie henny naturalnej od syntetycznej możliwe jest jedynie w badaniach analitycznych. Dlatego osoby decydujące się na zdobienie ciała henną powinny przynajmniej upewnić się co do pochodzenia i składu preparatu - zapoznać się z treścią etykiety jaka powinna być dołączona do każdego opakowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz