sobota, 3 września 2016

7 Nowych Cudów Polski


Zakończyło się głosowanie w VI edycji konkursu 7 NOWYCH CUDÓW POLSKI. Pisałem o nim w poście publikowanym lipcu.


Oto pełna lista siedmiu nowych cudów Polski:

1. Planetarium EC1, Łódź Miasto Kultury.

Kopuła Planetarium EC1 w Łodzi
Nowy cud to kopuła o średnicy 18 m i czternastometrowy ekran sferyczny oraz 110 wygodnych foteli dla tych, którzy przychodzą tu, by oderwać się od ziemi i poobserwować wszechświat. Będąc w Łodzi nie można tego miejsca przegapić.

2. Hydropolis Wrocław.To interaktywna wystawa w podziemiach wodociągów pozwalająca na zejście w morskie głębiny i prześledzenie historii wody w kosmosie i na Ziemi.

3. Szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła (woj. lubuskie).


Gotycko-renesansowe kościoły można zwiedzać, jeżdżąc od jednego do drugiego np. na rowerze. Stoją na szlaku o długości 23 km.

4. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu.


Zaprojektowane przez Fernanda Menisa (Hiszpana). Bryła tego gmachu łączy różne style nawiązując do gotyckiej architektury Torunia. Mieści sale koncertowe i zaplecze konferencyjne.

5. Mural 3D, Opowieść śródecka w Poznaniu.


Niezwykłe, trójwymiarowe malowidło na ścianie kamienicy na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki. W opowieści znalazło się miejsce dla księcia, hejnalisty, kota i sklepiku rzeźnika.

6. Roztoczańskie szumy (woj. lubelskie).


Roztoczańskie mikrowodospady sięgające okresu trzeciorzędu wzdłuż rzek Tanew i Jeleń. Tu można wyciszyć się, zagłębić w dziewicze lasy i odetchnąć pełną piersią.

7. Geopark Łuk Mużakowa (woj. lubuskie).


Dawne wyrobiska kopalin zalane wodą. Dzięki temu zamieniły się w barwne akweny. Pięciokilometrowy szlak, podczas zwiedzania którego możemy obserwować, jak natura zdobywa na nowo krajobraz pokopalniany


Pełne wyniki konkursu na stronie http://7cudow.national-geographic.pl/ranking.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz