sobota, 24 września 2016

Fałszywe relikwie św. Faustyny w internecie

Jak donosi tygodnik Gość Niedzielny, na międzynarodowym portalu aukcyjnym eBay.com pojawiły się relikwie krwi św. Siostry Faustyny za 2,5 tys. dolarów. Do relikwii dołączony jest certyfikat, rzekomo podpisany i opieczętowany przez kard. Stanisława Dziwisza.

Relikwiarz św. Faustyny
w kalicy klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Siostra M. Elżbieta Siepak ZMBM  (rzecznika prasowa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach) informuje, że nie ma relikwii z krwi św. s. Faustyny. Autentyczne relikwie pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia można otrzymać tylko i wyłącznie w Zgromadzeniu.

Wicekanclerz krakowskiej kurii ks. Krzysztof Tekieli oświadcza, że dołączany certyfikat także jest fałszywy. "Okrągła pieczęć kardynalska nie jest autentyczna, kardynał nie posługuje się również pieczęcią lakową ze swoim herbem". Przypomina także, że prawo kanoniczne zabrania handlu relikwiami.

Na dodatek fałszywki sprzedawane są jako relikwie pierwszego stopnia, które nawet z kościelnego, prawidłowego źródła otrzymać mogą tylko parafie i wspólnoty. Takie relikwie przeznaczone są bowiem do kultu publicznego. Do kultu prywatnego przeznacza się jedynie relikwie niższego stopnia.

Fałszywe relikwie św. s. Faustyny

Poza relikwiami św. s. Faustyny na aukcje trafiały m.in. relikwie św. Elżbiety (także pierwszego stopnia), św. Jana Pawła II (pierwszego i drugiego stopnia), oraz św. Ojca Pio.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz