piątek, 28 października 2016

Karmienie piersią chroni przed rakiemJak podaje Tomasz Kobosz z MedExpressu, za Cancer Epidemiology, karmienie piersią chroni przed rakiem.

Stanisław Wyspiański "Macierzyństwo" 1902

Zdaniem ekspertów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem karmienie piersią obniża u kobiet ryzyko pojawienia się w przyszłości raka piersi. (...)

Analiza badań przeprowadzonych w 30 krajach wykazała, że prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór maleje o ok. 4 %, gdy matka karmi dziecko piersią przez 12 miesięcy po pierwszym porodzie. Każdy następny poród i dwunastomiesięczny okres karmienia piersią prowadzi do spadku ryzyka pojawienia się raka o kolejne 7 %.

Rak piersi jest po raku płuca drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Jak pokazują wyniki ostatnich badań, na przestrzeni minionych 25 lat współczynniki zachorowalności na raka piersi wzrosły średnio o około 30 %. (...)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie piersią do końca 6. miesiąca życia. Dzięki naturalnemu karmieniu zapewniamy dziecku ochronę immunologiczną i zmniejszamy ryzyko jego zachorowania na szereg chorób dietozależnych w przyszłości.

Jak pokazują badania, karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla zdrowia dziecka, ale i dla organizmu matki. Pomaga ono bowiem zmniejszyć ryzyko krwawienia poporodowego, zwiększyć remineralizację kości oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym. (...)

Całość artykułu pod adresem http://www.medexpress.pl/karmienie-piersia-chroni-przed-rakiem/65193.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz