poniedziałek, 23 stycznia 2017

Ewelina: Śmiercionośna trucizna, która zabija stopniowo


Wiadomość od Eweliny Dreli z Mapy Zdrowia.


Witaj,

Ani się obejrzałam, a już za nami połowa stycznia. A dopiero były święta. Jak się dzisiaj miewasz? Mam nadzieję, że bronisz się przed chorobami, mimo silnego mrozu i mało sprzyjających warunków?

Ostatnio ktoś dość trafnie podsumował to, co dzieje się ostatnio w pogodzie: „Dopiero mieliśmy kataklizm mrozu, teraz mamy kataklizm śniegu, a za dwa dni zacznie się kataklizm odwilży. Jak żyć?

Jeśli miałabym odpowiedzieć, to aktywnie, chronić swoją odporność naturalnie i dbać o czystość organizmu. Oczywiście o to, o co da się dbać. Nie trzeba wiele (...), żeby uchronić się przed chorobami i „kataklizmem” grypy, zaparć i zatrucia toksynami.

Dzisiaj chciałam do Ciebie napisać o zagrożeniu, które często jest lekceważone, a mimo to realne i śmiertelne. Kilka dni temu dopadło większe miasta w Polsce. Zabija powoli i niepostrzeżenie. Szacuje się, że powoduje nawet 50 tysięcy zgonów rocznie.

SMOG

Śmierdzący, trujący i zabójczy obłok pyłów i szkodliwych substancji, który unosi się nad miastami, tworząc czarne korytarze śmierci.

Śląskie Centrum Chorób Serca szacuje, że w czasie, kiedy smog szaleje, ogólna liczba zgonów wzrasta o 6 %, a liczba udarów aż o 9 %. Umieralność jest bardzo wysoka nawet do kilkunastu dni po epizodzie smogowym.

Te dane mówią same za siebie. I - szczerze mówiąc - są naprawdę przerażające. Moja znajoma kilka dni temu jechała na trasie Cieszyn - Kraków i powiedziała: „Nagle z czystego powietrza wjechałam w czarny tunel. Jechałam autostradą i widziałam dym unoszący się z ciepłowni, ale kominy były niewidoczne. Mimo że świeciło słońce i był środek dnia, latarnie były zapalone.

My NAPRAWDĘ żyjemy w takich warunkach. Naprawdę narażamy na wdychanie tych świństw nasze dzieci i rodziców. I siebie samych również. Wydaje Ci się, że to nic groźnego, że przecież jakoś trzeba żyć, chodzić do pracy?

Prof. Jerzy Kozielski, pulmonolog i alergolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wyjaśnia, że:

„Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca.”

Mało tego, smog zabija przez choroby układu krwionośnego, oddechowego, nerwowego, a zawieszone pyły i benzopiren mają działanie rakotwórcze.

I niestety, o ile toksyny z przewodu pokarmowego można usunąć i oczyścić organizm skutecznie (...), o tyle usunięcie pyłów, które niszczą pęcherzyki płucne i dostają się wraz z krwią do mózgu - jest bardzo ciężko.

Smog jest zabójczą trucizną dla każdego, ale najbardziej narażeni na jego działanie są alergicy, osoby chorujące na astmę, osoby starsze i dzieci - które oddychają głębiej i szybciej, przez co jeszcze więcej szkodliwych substancji dostaje się im do płuc.

A co powoduje smog? Głównym winowajcą jesteśmy… sami. Gdyby tak ograniczyć jeżdżenie autem i przesiąść się do tramwaju lub metra? A poza tym, podam Ci przykład mojego sąsiada. Ostatnio, zanim jeszcze zaatakował smog, moim płucom dostało się od sąsiada.

Z reguły palił w piecu czym popadnie. Najtańszy, niskiej jakości węgiel, butelki pet, śmieci, opony.

Kiedy auto stoi przed domem, po całej nocy jest pokryte kleistym, brunatno-żółtym śluzem. Kiedy rok temu zakleił i zapalił mu się komin, po interwencji strażaków przerzucił się na palenie europalet.

Kiedy kilka dni temu wyszłam z domu, omal się nie udusiłam. Drażniący, duszący i trujący dym wdzierał się wszędzie. Zapytał, czemu się znów oburzam, przecież europalety są drewniane, więc ekologiczne. Serio?

Do transportu, przewożenia, nasączane są mnóstwem trujących chemicznych substancji, które w połączeniu w wysoką temperaturą są po prostu zabójcze. Zapytałam, czemu truje siebie, wnuczkę, córkę? Nie odpowiedział.

Pamiętaj, smog to trucizna. Zanim zdecydujesz się wyjść z domu, sprawdź stężenie pyłów w powietrzu - są specjalne aplikacje na telefon, strony internetowe.

Jeśli mimo wszystko musisz wyjść, użyj maski antysmogowej. Papierowa nic nie daje, natomiast ta specjalna, antysmogowa, zatrzymuje aż 95 % zanieczyszczeń.

Czystej i zdrowej niedzieli,
Ewelina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz