poniedziałek, 27 lutego 2017

Ewelina: właściwości papryczek ostrych Jalapeno

Oto kolejna wiadomość od Eweliny Dreli z Mapy Zdrowia:


Witaj,

Jak mija Ci niedziela? Mam nadzieję, że nie zapomniałeś, że to był tydzień okazywania miłości. Także sobie. Dlatego znów małe przypomnienie, żebyś dbał o siebie i swoje zdrowie.

Zastanawiałam się, o czym do Ciebie napisać i przyszedł mi do głowy ciekawy temat, ostatnio dość popularny. Ponieważ mamy boom na egzotyczne przyprawy, potrawy i zioła – postanowiłam dziś przybliżyć Ci temat ostrych papryczek Jalapeno, Habanero, Piri-Piri itp. i ich wpływu na Twoje zdrowie.

papryka chili jalapeno

Bo przecież różnie się o nich mówi. Przykładowo, moja mama nigdy w życiu nie dałaby się namówić na zjedzenie takiej papryczki, bez względu na jej właściwości zdrowotne.

Ciągle powtarza, że cierpi na schorzenia jelitowe i coś takiego jest całkowicie wykluczone. (...)

Była niechętna, ma złe doświadczenie z błonnikiem i różnymi suplementami diety. Uwierz, bóle spastyczne po kiepskiej jakości błonniku są nie do zniesienia. (...)

Dziś chciałabym zaprosić Cię do świata egzotyki i wyjątkowo pikantnego smaku. No właśnie - dla tego są sprowadzane z ciepłych rejonów świata. Ale nie tylko...

Substancją odpowiedzialną za te specyficzne właściwości wszelkich ostrych papryczek jest kapsaicyna - substancja czynna w nich zawarta. Ona odpowiada jednak nie tylko za walory smakowe - jest też, a może przede wszystkim naszym sprzymierzeńcem zdrowotnym.

Jej nadmiar może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne - stąd ostrzegawczy, charakterystyczny, ostry smak i pieczenie, palenie pojawiające się w ustach po jej spożyciu. A także czerwony, jaskrawy kolor - zwykle w naturze sygnalizujący ostrzeżenie.


Jakie zatem ma prozdrowotne właściwości? Przede wszystkim pomaga w regulowaniu pracy układu nerwowego - hamuje wydzielanie neuropeptyd - białek, które naukowcy łączą między innymi z migreną. Te białka są także odpowiedzialne za zapalenia stawów - stosuj więc jako pomoc ostre papryczki, jeśli cierpisz na te schorzenia, aby ograniczyć ból.

Chyba najbardziej znanym działaniem wszelkich pikantnych przypraw i warzyw jest stymulacja termiczna, rozgrzewające działanie. Pomaga to nie tylko w przeziębieniach, ale także w zapaleniu zatok.

Dodatkowo kapsaicyna pomaga w regulowaniu poziomu trójglicerydów i cholesterolu - wspiera więc układ krwionośny i pomaga zachować zdrowe serce. Niektóre badania wykazują także krótkotrwałe działanie przeciwzakrzepowe tej substancji.

Badania prowadzone nad kapsaicyną dowodzą jej działania cytotoksycznego, czyli przeciwnowotworowe. Rzeczywiście, w krajach, w których jest to popularna przyprawa obserwuje się znacznie mniejsze ilości nowotworów (głównie prostaty).

Warto więc raz na jakiś czas dodać tej super pikantnej papryczki do sosu, zupy czy konserw, soków, smoothies i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli nie przepadasz za kuchnią meksykańską, której królową jest właśnie chili i inne jej ostrzejsze odmiany, możesz dodać papryczki przy tworzeniu przetworów jak np. ogórków konserwowych, sosów pomidorowych, a także zup i sosów.

Przy gotowaniu koniecznie uważaj na oczy i inne błony śluzowe, aby się nie zatrzeć przez przypadek - palący ból staje się nie do zniesienia!

Jednak mimo wszystko - kto by pomyślał że taki mały dodatek do potraw może mieć tak wspaniałe właściwości. Nawet jeśli niekoniecznie przepadasz za ostrym jedzeniem - warto sobie od czasu do czasu pozwolić na odrobinę szaleństwa!

Pikantnego dnia!
Ewelina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz