czwartek, 6 kwietnia 2017

Leki na zgagę a uszkodzenia nerek


Opublikowane badania sugerują, że popularne leki na zgagę, przyjmowane przez miliony osób na świecie, mogą prowadzić do długotrwałego uszkodzenia nerek - bez żadnego ostrzeżenia.


Leki, zwane inhibitorami pompy protonowej (IPP), zmniejszają objawy zgagi, obniżając ilość kwasu w żołądku. Należą do nich leki takie jak esomeprazol, omeprazol, rabeprazol.

Lekarze wcześniej obserwowali pacjentów pod kątem poważnych problemów z nerkami, obejmujących zmniejszenie oddawania moczu, obrzęk nóg, kostek lub stóp i nudności. Takie objawy miały być ostrzeżeniem przed trwalszym uszkodzeniem nerek i w ich efekcie lekarze często rezygnowali z przepisywania leków pacjentom.

Al-Aly Ziyad, autor badania i profesor medycyny ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngton i jego współpracownicy przeanalizowali dane zebrane od 125 000 amerykańskich pacjentów stosujących IPP i odkryli, że u ponad połowy osób, u których doszło do przewlekłego uszkodzenia nerek, nie stwierdzono wcześniej poważnych problemów z tym narządem.

Badanie wykazało również, że u osób korzystających z IPP przewlekła choroba nerek rozwijała się średnio o 20 % częściej w porównaniu z pacjentami biorącymi blokery receptora H2. Leki te również zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego i są dostępne bez recepty.

To nie pierwszy raz, gdy IPP doprowadziły do problemów zdrowotnych. Ich stosowanie jest związane z częstszym występowaniem złamań, zapalenia płuc, infekcji jelita bakterią C. difficile i niskimi poziomami witaminy B12 oraz magnezu.

"Leki te należy stosować przy najniższej dawce i przez możliwie najkrótszy czas odpowiedni dla leczonej choroby" - podają specjaliści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz