Dla duchowego wzrostu (2014)

Kard. Kazimierz Nycz członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury

W dniu 29 marca 2014 r. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło decyzję Papierza Franciszka o mianowaniu kard. Kazimierza Nycza członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Metropolita Warszawski kard. Kazimierza Nycza
Metropolita Warszawski jest już członkiem dwóch Kongregacji: ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ds. Duchowieństwa.

====================================================

Prymas Polski apeluje o solidarność i modlitwę za Ukrainę

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk zwrócił się z apelem o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Oto treść komunikatu Prymasa Polski:

Z niepokojem i bólem obserwujemy zaostrzający się konflikt na Ukrainie. Mimo wielu podejmowanych działań nie ustaje tam przemoc, a wolność i życie ludzi są zagrożone. To budzi trwogę. Apeluję i proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o solidarność z narodem ukraińskim i gorącą modlitwę w intencji pokoju w tej części Europy.

Modlitwa o pokój – jak uczył bł. Jan Paweł II – „nie jest elementem wtórnym, następującym po wysiłkach na rzecz pokoju. Przeciwnie, jest ona sercem usiłowań zmierzających do budowania pokoju w porządku, sprawiedliwości i wolności” (Orędzie Jana Pawła II na XXXV Światowy Dzień Pokoju). Módlmy się zatem wspólnie do dobrego Boga, by przywrócił pokój umęczonemu narodowi ukraińskiemu i oddalił groźbę wojny.


====================================================

Hanna Suchocka członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

W dniu 22 marca 2014 r. Papierz Franciszek mianował byłą premier RP i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Hannę Suchocką członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Ojciec Święty Franciszek i Hanna Suchocka
Głównym zadaniem powołanych osób będzie przygotowanie statutów Komisji, które określą jej kompetencje i zadania. 

====================================================

Abp Gądecki nowym Przewodniczącym Episkopatu

Nowym Przewodniczącym Episkopatu Polski na pięcioletnią kadencję został wybrany Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki
Natomiast zastępcą Przewodniczącego KEP wybrany został w dniu 13 marca 2014 r. Metropolita Łódzki ks. abp Marek Jędraszewski.

====================================================

Środa Popielcowa dniem postu i modlitwy w intencji RŚA

Wszyscy przeżywaliśmy doniesienia o zagrożeniu misji polskich Kapucynów w Republice Środkowej Afryki. 
Tym bardziej włączymy się w Środę Popielcową, w obchodzony w Kościele w Polsce, dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki (RŚA) oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie.


====================================================

Modlitwa o pokój na Ukrainie

Do modlitwy o pokój na Ukrainie wezwał Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita Warszawski kard. Kazimierz Nycz
Treść Komunikatu:

Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz wzywa wszystkich wiernych Archidiecezji Warszawskiej do modlitwy o pokój na Ukrainie.
Sytuacja na Ukrainie zaostrza się z dnia na dzień, z godziny na godzinę i coraz bardziej zagraża życiu wielu osób.
Arcybiskup Warszawski poleca wszystkim księżom proboszczom, aby modlić się o pokój na Ukrainie podczas każdej Mszy św. i podczas specjalnych nabożeństw.



====================================================

Ogólnopolski Dzień Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy

Z apelem o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie zwróciło się Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, m.in. poprzez obchody Dnia Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy.

Prezydium Episkopatu Polski zaapelowało, aby we wszystkich kościołach w całej Polsce, podczas Mszy świętych w dniu 28 lutego 2014 r. modlono się w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Prosimy dobrego Boga, aby to wezwanie do modlitewnej solidarności zaowocowało, mimo wszystko, rozwiązaniem pokojowym tego dramatycznego konfliktu. Naszą braterską pamięcią obejmujemy wszystkie ofiary, a rodzinom poległych pragniemy wyrażać słowa serdecznego współczucia i modlitewnej pamięci – brzmi apel prezydium KEP.

====================================================

Profanacja w Kalwarii Pacławskiej

Rok 2014 rozpoczynamy niestety smutną wiadomością z franciszkańskiego Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej


W dniu 2 stycznia 2014 r. dotarła wiadomość o profanacji obrazu Matki Bożej, który znajdował się w 11. kaplicy na Dróżkach Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bliższe szczegóły podaje serwis WIARA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz