niedziela, 22 lutego 2015

Polskie wynalazki zachwyciły świat w 2014 roku

Jak się okazuje polska innowacyjność ma się całkiem dobrze.
W ubiegłym roku polskie innowacje zdobyły na międzynarodowych targach i wystawach 295 medali, w tym 127 złotych.
Oto niektóre z nich:

1| Odłamkowym we wrogie rakiety
System aktywnej obrony to dzieło Wojskowej Akademii Technicznej. Ma niszczyć rakiety lecące w kierunku chronionego obiektu, np. czołgu, transportera opancerzonego czy budynku. Składa się z trzech modułów. Pierwszy wykrywa nadlatujące pociski za pomocą radaru oraz czujników podczerwieni. Informacje z obu tych źródeł trafiają następnie do modułu przetwarzania. Tam zapada błyskawiczna decyzja o reakcji - w kierunku rakiet odpalane są ładunki odłamkowe. Jeśli to nie pomoże, to w odległości kilku metrów od chronionego celu uruchomią się kolejne ładunki. 
Prowadzone przez Wojskową Akademię Techniczną testy pokazały, że system był w stanie zniszczyć ok. 80 % pocisków wystrzeliwanych z granatników przeciwpancernych... 
Do wprowadzenia w życie efektów badań w 2014 roku powstało konsorcjum... Z projektem, według planów, ma się uporać w ciągu trzech lat.
*/ Złoty medal na Warszawskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków.

2| Kameleon i czołg znika z oczu


Ten wynalazek ma zwiększyć żywotność naszych czołgów na polu walki. Kameleon jest systemem inteligentnego kamuflażu - dzięki niemu obiekt może na bieżąco zmieniać kolor, dopasowując swoją barwę do otoczenia. Obraz okolicy jest rejestrowany przez kamerę, a komputer ustala, jaka barwa w nim dominuje. I na tej podstawie pokrywające czołg tzw. okna elektrochromowe (elastyczne panele zdolne zmieniać kolor pod wpływem napięcia elektrycznego) przybierają taki właśnie kolor. Poszycie ma także dostosowywać swoją temperaturę do temperatury otoczenia, co utrudni wykrycie czołgu za pomocą czujników termicznych. 
Obecnie system jest zasilany z baterii, w przyszłości będzie korzystał z energii słonecznej. Kameleon ma ukrywać przed wrogim wzrokiem koncepcyjny, niewidoczny dla radarów polski czołg PL-01. Opracowane we Wrocławiu panele mają też szansę stać się kamuflażem na mundurach żołnierzy.
Prototyp ma zostać ukończony w 2016 roku.
*/ Złoty medal na wystawie Kuala Lumpur w Malezji.

3| Język migowy ma głos
Jak się okazuje, na wojskowych uczelniach powstają technologie nie tylko dla wojska. Naukowcy z WAT opracowali system wspomagający osoby głuchonieme TESLA. Na przedramieniu użytkownika umieszczana jest lekka, elastyczna opaska. Jej zadaniem jest analiza ruchów dłoni i palców, które opaska odczytuje dzięki rejestrowaniu aktywności mięśni oraz swojego położenia w przestrzeni. Następnie działająca na smartfonie aplikacja dopasowuje je do wzorców języka migowego i przetwarza na mowę. Jednym z głównych elementów TESL-i jest sieć neuronowa, która pozwala jej się uczyć kolejnych gestów. Inżynierowie przewidzieli też możliwość dodawania własnych gestów.
*/ Złoty medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Seulu oraz brązowy w Norymberdze.

4| Parkingi bez kierowców
Naukowcy z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych postanowili ulżyć współczesnym miastom, które nader często cierpią z powodu braku miejsc parkingowych. Według ich wizji parking ma przypominać zdalnie sterowany magazyn. Kierowca wjeżdża autem na platformę i je tam zostawia, a platforma z samochodem już sama wsuwa się do centralnej windy, która zawozi pojazd tam, gdzie akurat jest wolne miejsce. Odbiór samochodu ma wyglądać podobnie, tj. auto zostanie nam dostarczone automatycznie. Umożliwi to budowę wielopoziomowych, bezobsługowych parkingów i zwiększy możliwości parkowania w centrach miast. Technologia została już zgłoszona w urzędzie patentowym.
*/ Srebrny medal Salonu Innowacji w Brukseli.

5| Sprytne lusterko dla motocyklisty
Ta innowacja - stworzona w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego - ma ułatwić życie motocyklistom, którzy na zakrętach nic nie widzą w lusterkach. Podczas skrętu bowiem ciało motocyklisty jest przechylone i zasłania widok. Laserowy czujnik odległości zamontowany pod szczytem przedniej owiewki będzie ustalał dokładne ułożenie kierowcy i na tej podstawie zmieni ustawienie lusterek tak, by widoczność była zachowana przez cały czas.
*/ Złoty medal Salonu Innowacji w Brukseli.

6| Elektroniczny opiekun i ultradźwiękowa laska
... Uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu wymyślili elektronicznego opiekuna monitorującego, jak daleko jesteśmy od osoby, którą się opiekujemy. 
Z kolei świeżo upieczeni wynalazcy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Stępkowskiego w Tarczynie stworzyli laskę dla niewidomych. Wykrywa ona przeszkody, emitując ultradźwięki i odbierając ich odbite echo - czyli podobnie, jak to robią nietoperze. Laska uruchamia się sama, kiedy bierzemy ją do ręki, a zasilana jest energią słoneczną.
*/ Srebrny medal na Warszawskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków.

Zapraszam do zapoznania się z pełnym tekstem artykułu "Jakie polskie wynalazki zachwyciły świat w 2014 roku".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz