poniedziałek, 9 marca 2015

Niezwykła przyprawa, która chroni przed Alzheimerem

Ciekawą wiadomość (jak zwykle) otrzymałem od Eweliny Dreli z Mapy Zdrowia.


Tym razem dotyczy niezwykłej przyprawy, która chroni przed Alzheimerem.
Oto fragmenty maila:

... Skoro mowa o zapominaniu... pewnie są takie sytuacje, które chciałbyś wymazać z pamięci, prawda? Każdy tak ma.
Ale większość chwil, momentów, wspomnień – jest tych dobrych.
Zapewne chciałbyś cieszyć się dobrą pamięcią do najpóźniejszych lat, a tutaj z każdego kąta wygląda lęk. Demencja, Alzheimer... ten lęk ma wiele twarzy i czasami wydaje się, że nie ma przed nim ratunku. A jednak.

Jest taki kraj, gdzie ludzie prawie w ogóle nie chorują na Alzheimera. I to wcale nie jest jeden z krajów grupy G8, bogaty, uprzemysłowiony, z rozbudowaną polityką społeczną. Zdziwiłbyś się.
Ten kraj...to Indie. Poważnie. Tam ludzie prawie wcale nie tracą swoich wspomnień. Jak to się dzieje? Czy to w ogóle możliwe?


Kurkuma (ostryż, szafranica, żółcień)
Naukowcy zaczęli się interesować tym fenomenem i doszli do wniosku, że sekret ukryty jest w przyprawach. W końcu kuchnia hinduska to jedna z bardziej kolorowych i aromatycznych, a przy okazji zdrowych. Mieli rację. 
Okazuje się, że tą cudowną przyprawą jest słoneczna... kurkuma. W kłączach tej rośliny znajdują się
kurkuminoidy – substancje, które pozytywnie wpływają na pamięć, nastrój, uwagę czy zachowanie.

Tak na marginesie, masz odpowiedź co zrobić, jeśli Twój mąż lub żona są w kiepskim nastroju. Po prostu dodaj do ryżu, zupy lub ciasta trochę kurkumy. Nie dość, że nada pięknej barwy, to jeszcze poprawi pamięć i sprawi, że łatwiej będzie się uśmiechać.

Badania nad kurkumą i jej niezwykłymi właściwościami były prowadzone na Uniwersytecie stanu Michigan. Okazało się, że kurkumina może zapobiegać postępującej degeneracji komórek mózgowych, charakterystycznej między innymi dla choroby Alzheimera i parkinsonizmu. Ekstrakt z kłącza kurkumy jest w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg i zapobiegać tworzeniu się skupisk uszkodzonych białek. 

Być może dla medycyny to jest nowość, ale medycyna naturalna i ajurwedyjska zna wyjątkowe właściwości kurkumy już od setek lat. Może nie były one poparte naukowymi dowodami, ale jednak. 

Poza niezwykłym wpływem na pamięć i pracę mózgu, kurkuma ma również inne pożyteczne właściwości. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, jest więc naturalnym antybiotykiem. Jednak jak wszystko, co naturalne – potrzebuje czasu, by zadziałać.
To nie cudowna tabletka z jednej z reklam, która w ciągu godziny „wyleczy” Cię z grypy i przeziębienia. A jakie spustoszenie zasieje w organizmie? O tym nie mówi się głośno...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz