poniedziałek, 13 kwietnia 2015

GIF - Sudafed leczy chorobę, która nie istnieje

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał zaprzestanie reklamy Sudafedu, w której pada sformułowanie "stan przeziębionej głowy". GIF wskazuje, że taka jednostka chorobowa nie jest opisana w literaturze medycznej.

Substancją czynną Sudafedu jest chlorowodorek pseudoefedryny i - zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego - jest to lek stosowany w "objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos), w przebiegu przeziębienia, grypy, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa".
Natomiast w reklamie emitowanej m.in. w telewizji padają hasła: "Zablokowany nos i zatoki? Ociężała głowa? - Tak. To stan przeziębionej głowy" oraz "Sudafed - szybka ulga dla przeziębionej głowy".

Wg GIF, mając na uwadze przepis art. 56 pkt 2 Prawa farmaceutycznego, który zabrania prowadzenia reklamy produktu leczniczego zawierającej informacje niezgodne z zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego, zamieszczenie informacji o możliwości stosowania leku w "stanie przeziębionej głowy", stanowi naruszenie przywołanego przepisu.
Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz