czwartek, 16 kwietnia 2015

Zdrowe sałatki z jajkami

Nie od dziś wiadomo, że dieta bogata w syntezowane w roślinach karotenoidy zmniejsza ryzyko chorób serca i niektórych typów nowotworów. Jemy jednak za mało warzyw i na co dzień trudno to zmienić. Jest jednak łatwiejszy sposób.

Jak doniósł Medical Daily, naukowcy z Purdue University w stanie Indiana przeprowadzili badanie, w którym grupę zdrowych mężczyzn karmiono trzema wariantami sałatki sporządzonej z pomidorów, surowej marchewki, szpinaku, sałaty i jagód goji.


Wariant pierwszy nie zawierał jajek, drugi wzbogacono o 1,5 jajka (na porcję), a trzeci zawierał aż 3 jajka. Celem eksperymentu było zbadanie, jak dodanie jajka do sałatki warzywnej wpływa na wchłanianie karotenoidów (m.in. beta-karotenu, alfa-karotenu, likopenu).

Okazało się, że najwięcej karotenoidów przedostało się z jelit do organizmu u osób, które otrzymały sałatkę z dodatkiem 3 jajek. Wchłanianie tych związków było u nich od 3 do 9 razy większe, niż w przypadku grupy, którą nakarmiono sałatką bez jajek. Jajka także zawierają korzystne dla zdrowia karotenoidy.

Smacznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz