wtorek, 5 maja 2015

Uwaga: Paracetamol - nie dla osób z bólem pleców

British Medical Journal dalej drąży temat paracetamolu.
W poście z 11 marca 2015 r. pisałem, za British Medical Journal, o wynikach analiz naukowców z Leeds Institute of Rheumatic and Musculoskeletal Medicine, ośmiu badań dotyczących wpływu paracetamolu na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy oraz na nerki.


Obecnie British Medical Journal publikuje analizy australijskich naukowców, którzy stwierdzają, że "popularny paracetamol nie jest wystarczająco skuteczny w uśmierzaniu bólu pleców oraz dolegliwości bólowych spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów, pomimo, że jest w takich przypadkach lekiem zalecanym".

Po przeprowadzeniu analizy 13 opublikowanych na łamach British Medical Journal badań klinicznych dotyczących paracetamolu, obejmujących łącznie ponad 5.000 pacjentów, doszli do wniosku, że lek ten nie zmniejsza stopnia niepełnosprawności, ani nie poprawia jakości życia osób cierpiących z powodu bólów pleców lub zwyrodnienia stawów. Zwiększa natomiast ryzyko uszkodzenia komórek wątroby. Wątpliwości co do zasadności takiego leczenia naukowcy podnosili w ostatnich latach już kilkukrotnie.

Bóle pleców są poważnym problemem zdrowia publicznego i jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Koszty diagnostyki i leczenia pochłaniają istotną część budżetów opieki zdrowotnej w wielu krajach. Są też jedną z najczęstszych przyczyn zwolnień lekarskich i rent. W samej Wielkiej Brytanii problem dotyczy 26 mln osób rocznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz