środa, 3 czerwca 2015

Słów kilka o soczewkach kontaktowych

Naukowcy ostrzegają, że noszenie soczewek kontaktowych nie jest w pełni bezpieczne.


The Independent przedstawia wyniki badań uczonych z New York University’s Langone Medical Centre.
Codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek prowadzi do transferu niektórych bakterii, normalnie żyjących na naszej skórze, na powierzchnię oka. Może to prowadzić do zachwiania delikatnej równowagi mikroorganizmów bytujących na powierzchni oka, a w konsekwencji do rozwoju stanów zapalnych i groźnych infekcji.

Przeprowadzona analiza genomu drobnoustrojów znalezionych na powierzchni oczu i na powiekach była niezwykle dokładna – zidentyfikowano praktycznie wszystkie z ponad 5 tysięcy szczepów.
Mikrobiom znaleziony na powierzchni gałek ocznych użytkowników soczewek był, w porównaniu do składu bakterii u osób ich nie stosujących, bardziej podobny do mikrobiomu charakterystycznego dla skóry dolnych powiek. Chodzi tu między innymi o dość wysoki odsetek bakterii z rodzaju gronkowców, będących częstą przyczyną stanów zapalnych spojówek.


Według przedstawiciela British Contact Lens Association, organizacji reprezentującej interesy producentów soczewek kontaktowych, poważniejsze powikłania – takie jak infekcje rogówki – zdarzają się bardzo rzadko, bo u 4 na 10 tys. osób stosujących tę metodę korekty wzroku. Jeszcze rzadziej (6 przypadków na 100 tys.) infekcje takie są przyczyną utraty wzroku.


Równocześnie naukowcy z University of Liverpool oraz Royal Liverpool University NHS Trust sprawdzili odporność, pobranych od pacjentów, 9. szczepów pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) na płyn do czyszczenia soczewek kontaktowych.
Wyniki zaprezentowane zostały na dorocznej konferencji Society for General Microbiology w Liverpoolu.

Większość szczepów po zanurzeniu w środku czyszczącym do soczewek zginęła w ciągu 10 minut. Wyjątkiem okazał się szczep wywołujący najcięższe zapalenie rogówki. Zdołał on przetrwać w preparacie przez ponad 4 godziny.

Na bakteryjne zapalenie rogówki choruje co roku w Wielkiej Brytanii ok. 6.000 osób. Jednym z czynników ryzyka jest noszenie soczewek kontaktowych.
Na Wyspach soczewki kontaktowe zakłada ponad 3 mln osób, a w Stanach Zjednoczonych liczba ta przekracza 40 mln.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz