piątek, 6 listopada 2015

Statyny a skuteczność szczepionek przeciw grypie

Szczepionki przeciw grypie są często mało skuteczne. W sezonie 2007/2008 ogólna skuteczność szczepionki wyniosła 37 %, a w sezonie 2014/2015 było jeszcze gorzej.
Pisałem o tym w poście "Mało skuteczna szczepionka przeciw grypie".


Ostatnio The Journal of Infectious Diseases opublikował wyniki dwóch badań wpływu przyjmowania statyn na skuteczność szczepienia przeciwko grypie u osób powyżej 65. roku życia.

W pierwszym z badań, przeprowadzonym przez naukowców z Center for Global Health, Cincinnati Children’s Hospital, przeanalizowano dane ok. 7 tys. osób powyżej 65. roku życia, które w latach 2009-2011 brały udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw grypie. Okazało się, że poziom przeciwciał przeciw składowym wirusa grypy był o 38-67 % niższy u uczestników, którzy przyjmowali statyny

W drugim z badań, przeprowadzonym przez lekarz z Emory Vaccine Center w Atlancie, przeanalizowano wpływ szczepień przeciw grypie na występowanie i przebieg zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Ten zagrażający życiu stan może być powikłaniem grypy. Analizie poddano dane 140 tys. pacjentów jednej z ubezpieczalni w stanie Georgia. Dane te obejmowały 10 sezonów grypowych (2002-2011). I w tym przypadku okazało się, że u seniorów przyjmujących statyny skuteczność szczepionki przeciw grypie była mniejsza, choć w nieznacznym stopniu.

Decydując się na szczepienie przeciw grypie należy brać pod uwagę wspomnianą na początku zdarzającą się małą skuteczność szczepionki przeciw grupie oraz dodatkowo obniżenie skuteczności, w przypadku przyjmowania statyn.


A tak na marginesie - pamiętajmy, że statyny są szkodliwe.
Więcej o tym pisałem w postach:
Statyny mogą zabić,
Cholesterol, a rak nerki,
Statyny i wzrost agresji u kobiet,
Kardiochirurg o chorobach serca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz